27. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej za nami!

2023/08/2
CCH 7066
Fot. Marta Karpińska

Jak co roku młodzież ze szkół ponadpodstawowych mierzyła się z pytaniami dotyczącymi treści, komentarzy, przypisów i słownika ksiąg ze Starego i Nowego Testamentu – w minionym roku szkolnym 2022/23 były to Księga Powtórzonego Prawa oraz List do Hebrajczyków.

I jak co roku poradzili sobie z tym zakresem znakomicie! Trudności związane z sytuacją epidemiologiczną w zawrotnym tempie odchodzą w zapomnienie. W tym roku w Konkursie wzięło udział 9651 uczniów z 965 szkół z całej Polski.

Z Konkursem ściśle połączone jest Spotkanie Młodych z Biblią, które już od 16 lat odbywa się na Jasnej Górze. Otwartość serca Ośrodka, w którym co roku przebywają uczestnicy Spotkania, na uchodźców z Ukrainy spowodowała, że nie mogliśmy się spotkać tak licznie, jak byśmy chcieli. Mimo tego odbyły się tradycyjnie już warsztaty biblijne dotyczące zakresu merytorycznego oraz modlitwa połączona ze spotkaniem z drugim człowiekiem.

Katecheci również nie byli pozostawieni sami sobie – zorganizowaliśmy dla nich warsztaty pt. „Wierzyć, działać i zwyciężać jak Prymas Tysiąclecia”.

Finał w Niepokalanowie pokazał, jak zdolna jest Młodzież, która uczestniczy w konkursowych zmaganiach – spośród 119 finalistów obecnych tego dnia, zwyciężczynię udało się wyłonić dopiero po pięciu rundach dogrywki.

Miejsce pierwsze zdobyła Maja Sałek (diecezja radomska), drugie Dominika Gasparewicz (archidiecezja białostocka), a trzecie Julia Sendek (diecezja kielecka).
Kolejni laureaci to: Hanna Markefka z diecezji gliwickiej, Beata Pigiel z archidiecezji białostockiej, Mateusz Olas z diecezji sosnowieckiej oraz Agnieszka Tarnowska z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. 

Rok szkolny 2023/24 za pasem. Zakresem przyszłego 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej będzie Księga Sędziów i Dzieje Apostolskie. W zorganizowaniu jej pomogą nam nasi wspaniali Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz wolontariusze, kierowani przez Instytut Biblijny w składzie: Estera Ryczek, Agnieszka Zalewska, Justyna Strychalska, dr Michał Zborowski, Teresa Misiewicz, Martyna Zaremba, oraz Przemysław Kubisiak.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to wyjątkowe dzieło! Wasze serca pozostają otwarte na Konkurs, który jest dla naszego środowiska wspaniałym biblijnym świętem. Niech na stałe towarzyszy nam nasze hasło „Poczuj radość Ewangelii!”.

W imieniu Instytutu Biblijnego - Estera Ryczek

 

/ab

2 Estera Ryczek

Estera Ryczek

Filozof, dziennikarz. Członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#OKWB #Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej #podsumowanie #Biblia
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej