Wielki Czwartek: Istotą jest miłość

2024/03/28
Washing of the Feet   Capella dei Scrovegni   Padua 2016
Chrystus przekonuje Piotra / Giotto di Bondone, 1303 / Wikipedia / domena publiczna

Pierwszy dzień Triduum Paschalnego, to pamiątka ustanowienia sakramentu Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy i sakramentu kapłaństwa. Wokół nich zazwyczaj skupia się uwaga uczestników liturgii. Niewątpliwie są to sakramenty kluczowe dla istnienia i funkcjonowania wspólnoty Kościoła. Jednakże nie są one sednem wielkoczwartkowej liturgii.

W Wielki Czwartek odczytywany jest fragment Ewangelii opisujący scenę, jak Jezus Pan i Mistrz obmywa swoim uczniom nogi i wskazuje, że skoro On w ten sposób postępuje, to i oni winni czynić podobnie. To jest prawdziwa istotą Wielkiego Czwartku - miłość służebna. Eucharystia i kapłaństwo nie są ustanowione same dla siebie, ale właśnie po to, aby uzdalniać uczniów do wzajemnej miłości. Odkrywajmy zatem te sakramenty w kontekście, jak wiele siły dają nam do tego, aby miłować i służyć sobie nawzajem.

 

/mdk

stepien

Ks. Piotr Stępień COr

Kapłan z Kongregacji Św. Filipa Neri w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1998r. związany ze środowiskiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Z wykształcenia dogmatyk, z zamiłowania duszpasterz młodzieży.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Wielki Czwartek #służba #miłość #umycie nóg #kapłaństwo #Eucharystia
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej