Białystok: 13. rocznica beatyfikacji ks. Michała Sopoćki

2021/09/28
archibial
Źródło: archibial

W 13. rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki dziś (28.09) w wielu miejscach Białegostoku i okolic odmówiona została koronka do Miłosierdzia Bożego.

O 15:00 wierni zebrali się m.in. przy fontannie na Rynku Kościuszki, przy Rondzie św. Faustyny, od strony kaplicy Sióstr Jezusa Miłosiernego, przy ulicy Złotej i Sobieskiego. Intencje modlitewne były różne w tym o opiekę nad miastem i szybką kanonizację błogosławionego Michała Sopoćki. Wiele osób modliło  się też w dniu dzisiejszym w Grabówce, Wasilkowie, Księżynie przy kościele, w Supraślu przy Pałacu Buchholtzów (Liceum Plastyczne). 

Akcja "Koronka na ulicach miast" odbyła się również w 180 miastach całej Polski. W Warszawie wierni modlili się m.in. w kaplicy Pałacu Prezydenckim, przy Pl. Szembeka na Pradze, przy skrzyżowaniu ul. Kasprzaka i Bema oraz przy krzyżu przy wejściu do Metra Marymont. Jak podkreślają organizatorzy uczestnicy modlili się m.in. za księży, o oddalenie pandemii, za ofiary kataklizmów na Haiti i w innych częściach świata, o pokój na świecie, a także - za uchodźców.

Akcja „Koronka na ulicach miast” została zainicjowana przez łódzką wspólnotę „Iskra Bożego Miłosierdzia” - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

- Co roku 28 września, o godz.15.00, w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny, skrzyżowania ulic, place miast, miasteczek i wsi zamienią się w miejsca modlitwy, by z koronką w ręku prosić Boga o miłosierdzie dla nas i świata całego - poinformowali organizatorzy. 

We wtorek (28.09) w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej o 16:00 rozpoczęła się także gala wręczenia Nagrody im. bł. ks. Michała Sopoćki - "Michały 2021". Kapituła nagrody przyznała nagrodę specjalną „Apostoł Miłosierdzia” abp. Tadeuszowi Wojdzie SAC, metropolicie gdańskiemu za szczególne zasługi w głoszeniu i propagowaniu kultu Bożego Miłosierdzia w archidiecezji białostockiej i poza nią. W kategorii „Świadek Miłosierdzia Bożego w Polsce” nagrodę otrzymał Andrzej Anuszkiewicz – przedsiębiorca z Legionowa. Jest on prezesem dużej firmy. W zarządzaniu nią, oprócz tworzenia miejsc pracy i obejmowania troską socjalną pracowników, dba również o warunki służące ich rozwojowi duchowemu – w budynku firmy stworzył oratorium, w którym pracownicy mogą w godzinach pracy zatrzymać się na chwilę modlitwy. W gronie pracowników i przedsiębiorców mówi o Miłosierdziu Bożym, daje świadectwo zaufania Panu Bogu i powierzania Mu spraw rodzinnych i biznesowych. Dzięki jego wsparciu zostały wydane nowe pozycje książkowe z nauczaniem i myślami Apostoła Bożego miłosierdzia, zwłaszcza te związane z apostolstwem trzeźwości. W kategorii „Pełniący dzieła Miłosierdzia” uhonorowana została Caritas Archidiecezji Białostockiej, w imieniu której nagrodę odebrał dyrektor – ks. Jerzy Sęczek wraz ze współpracownikami. Od ponad 30 lat organizacja ta pełni posługę miłosierdzia wobec najbardziej potrzebujących. Włącza się w liczne akcje charytatywne w archidiecezji, ale także na terenie całego kraju i poza jego granicami. Prowadzi ponad 30 wyspecjalizowanych placówek niosących pomoc dzieciom, osobom w podeszłym wieku, niepełnosprawnym, ubogim i zagrożonym wykluczeniem społecznym. Nagrodę „Michał 2021” w kategorii „Twórca kultury Miłosierdzia” otrzymał ks. kan. Tadeusz Golecki, misjonarz, poeta, prozaik, tłumacz. Jego dziełem są libretta do oratoriów o bł. ks. Michale Sopoćko, bł. Bolesławie Lament, bł. Stefanie Wyszyńskim i św. Józefie. Jest on również autorem pierwszej na świecie książki dla dzieci poświęconej życiu i działalności ks. Sopoćki pt. „Przygody Księdza Michała”.

Natomiast o godz. 18:00 odprawiona została Msza Św. w katedrze w intencji mieszkańców Białegostoku pod przewodnictwem Arcybiskupa Józefa Guzdka Metropolity Białostockiego.

Błogosławiony ks. Michał Sopoćko jest wybitną postacią historii naszego narodu i zarazem naszego miasta. Jest naszym patronem. Sami go wybraliśmy, bo się z nim identyfikujemy, bo postrzegamy go jako wzór człowieka, który zrozumiał tajemnicę Bożego miłosierdzia. Ponadto uczył, że trzeba naśladować Miłosiernego Boga będąc miłosiernym w odniesieniu do ludzi - mówił abp Józef Guzdek.

Wiemy też, że skoro korzystamy z tak wielkiego daru, to również po to, aby się nim dzielić z innymi, by to miłosierdzie nieść, by być orędownikami miłosierdzia wszędzie tam, gdzie Jezus nas posyła – do naszych rodzin, miejsc pracy, szkół, społeczności, wspólnot czy grup - podkreślał metropolita.

Zachęcał, aby zabierać bł. ks. Michała z sobą, aby on działał, przemieniał innych i aby on wypraszał Boże miłosierdzie tym, którzy go najbardziej potrzebują. Czasem trzeba otworzyć nieco szerzej nasze oczy, by dostrzec, jak wielu ludzi potrzebuje Jezusowego miłosierdzia, jak wielu ludzi potrzebuje spotkania z Jezusem Miłosiernym. To że czasem nie potrafią Go spotkać i doświadczyć miłosierdzia to może także nasza sprawa. A my nie zawsze potrafimy, nie zawsze pamiętamy, by dzielić się miłosierdziem, by o tym miłosierdziu mówić.

Arcybiskup prosił, by Eucharystia oraz spotkanie z bł. Michałem stało się motywacją do wyjścia do współczesnego świata, by - jak często apeluje papież Franciszek – wychodzić do drugiego człowieka i poszukiwania go razem z Jezusem Chrystusem. Docierajmy z Jego miłosierdziem do każdego, kogo będziemy spotykać na naszej drodze – mówił.

Warto przypomnieć.

Ks. Michał Sopoćko (1888-1975) był w latach 1933-1936 w Wilnie spowiednikiem i powiernikiem duchowym świętej siostry Faustyny Kowalskiej. Oboje zaangażowani w promowanie kultu Bożego Miłosierdzia – zostali nazywani orędownikami tego kultu. Ks. Sopoćko mieszkał i pracował w Białymstoku od 1947 r. do śmierci w 1975 r. Patronem Białegostoku jest od lutego 2016 roku. Dni Patronalne odbywają się pod koniec września, związane są z rocznicą jego beatyfikacji (28 września 2008 roku).

/uk

© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej