Jedno pytanie: Rzecznik KEP o katechezie

2023/04/26
AdobeStock 540543358
Fot. Adobe Stock

W lutym obradowała Komisja Wychowania Katolickiego KEP. Jakie wyzwania oraz problemy katechetyczne stoją obecnie przed osobami zaangażowanymi w nauczanie i wychowanie w ramach katechezy parafialnej i szkolnej lekcji religii? Na jakim etapie są przygotowania regulacji związanych z posługą katechisty, którą wprowadził papież Franciszek w motu proprio „Antiquum ministerium”?

Zarówno osoby zaangażowane w nauczanie i wychowanie w ramach katechezy parafialnej i lekcji religii w szkole, jak i cały Kościół w Polsce, a więc wszyscy duszpasterze i wierni, stoją dziś w obliczu wielkich wyzwań związanych z katechezą. Spadająca liczba uczniów, którzy uczestniczą w lekcjach religii w szkole, postępująca sekularyzacja, coraz słabsza formacja duchowa, którą dzieci otrzymują w domach, kryzys wizerunkowy Kościoła – to wszystko sprawia, że także problemy związane z katechezą stają się coraz większe i trudniejsze.

Wobec tej sytuacji najważniejszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie stawiać w Kościele w związku z katechezą, jest pytanie o stan wiary dzieci i ich rodziców. Jeżeli wiedza o Kościele, miłość do Pana Boga i głębia wiary są przekazywane dzieciom w rodzinie, to katecheza może bardzo skutecznie wesprzeć ten dobry proces. Skoro jednak coraz częściej dom rodzinny tego zadania nie wypełnia, wielkim wyzwaniem staje się znalezienie sposobu na przekazanie tych fundamentalnych, podstawowych prawd dzieciom i młodzieży podczas katechezy. Z drugiej strony ważna jest również formacja rodziców. Pewnym rozwiązaniem może być tutaj odnowienie i umocnienie katechezy parafialnej. Zwróciła na to uwagę m.in. Komisja Wychowania Katolickiego KEP podczas swoich obrad we wrześniu 2022 roku i w lutym tego roku.

Coraz ważniejsza wydaje się też rola katechistów, których posługę wprowadził papież Franciszek w motu proprio „Antiquum ministerium” z 10 maja 2021 roku. Obecnie dobiegają końca prace nad dokumentem dotyczącym zasad ich formacji. W jego przygotowaniach bierze udział Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, Komisja ds. Wychowania Katolickiego KEP oraz Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

W czasach, kiedy coraz mniej osób chodzi do kościoła i spada liczba powołań kapłańskich, to właśnie katechiści świeccy mogą odegrać szczególną rolę w procesie katechizowania i pogłębiania wiary.

 

Z o. Leszkiem Gęsiakiem SJ, rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, rozmawiała Marta Karpińska.

Tekst pochodzi z kwartalnika "Civitas Christiana" nr 2 | kwiecień-czerwiec 2023

 

/ab

17z axRG 400x400

ks. Leszek Gęsiak SJ

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej