nieZwykły okres zwykły: Koniec, który jest Początkiem

2022/11/19
AdobeStock 322703781
Fot. Adobe Stock

Liturgia Słowa ostatniej niedzieli roku liturgicznego podejmuje zagadnienie końca świata, ale Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata ukazuje, że Jezus Król jest absolutnym Panem czasu i historii i to wszystko, co wydaje się być Końcem wszystkiego, tak naprawdę staje się Początkiem. Widać to w rozmowie Chrystusa z Łotrem, która odbywa się w szczególnych okolicznościach ukrzyżowania.

Koniec życia, śmierć i nieuchronność przemijania to wyzwanie dla ludzkiej myśli. Boimy się nawet dotknąć tego tematu, a co dopiero rozkładać go na części pierwsze. Najczęściej spychamy to zagadnienie do podświadomości i odkładamy na później, a kiedy nadchodzi czas odejścia, czujemy się zaskoczeni i bezbronni wobec nieznanego. Odczuwamy, że właśnie nadszedł Koniec, koniec wszystkiego, co znane, oswojone i bliskie. Rezygnacja, ból, czasami żal – oto jakie emocje pojawiają się w naszym sercu.

Naprzeciw naszym lękom wychodzi dziś Chrystus Król, Pan życia i śmierci. Ukrzyżowany wraz z dwoma łotrami na wzgórzu Golgoty. Z perspektywy uczniów i zgromadzonego tłumu Chrystus wszystko przegrał. Wydaje się, że to już jest Koniec. Koniec fantastycznej przygody, koniec Jego przepowiadania, koniec cudów i uzdrowień, koniec nadziei na odrodzenie Królestwa Bożego.

Jezus ukrzyżowany, cierpiący, opuszczony okazuje miłosierdzie skruszonemu Łotrowi. Łotr żałuje swych przewinień i prosi Jezusa o wsparcie. Jezus nie pociesza go na sposób ludzki, nie opowiada mu bajek, które miałyby mu ulżyć w beznadziejnym położeniu, ale autorytarnie i bezdyskusyjnie wypowiada słowa – dziś ze Mną będziesz w raju. I kropka. Sponiewierany Pan życia i śmierci, wydawałoby się, że przegrany i zniszczony okazuje swoją nieskończoną moc i władzę nad życiem i śmiercią.

Wszystkim wokół wydawało się, że to Koniec, ale dla skruszonego Łotra właśnie otworzył się nowy Początek. Początek szczęścia, chwały, przebaczenia i miłości. To nie wszystko, nie tylko Łotr na tym skorzystał. Początek łaski, wiary, miłości i szczęścia otworzył się dla wszystkich ludzi, którzy zechcą przyjąć zbawienie w Chrystusie. Chrystus Król zwyciężył grzech, szatana, śmierć i wyszedłszy naprzeciw wszystkim ludzkim lękom i obawom przyniósł dar życia wiecznego.

Tylko Jemu warto zaufać i tylko dla Niego warto żyć. Co dzień na nowo odkrywać ten niezwykły Początek i czerpać siłę z Jego nieskończonej siły. Ofiaruj Mu swoje lęki, wszystko, co w życiu uważasz za Koniec, aby zyskać  prawdziwy Początek, początek wszystkiego.

/mdk

stepien

Ks. Piotr Stępień COr

Kapłan z Kongregacji Św. Filipa Neri w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1998r. związany ze środowiskiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Z wykształcenia dogmatyk, z zamiłowania duszpasterz młodzieży.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata #krzyż #dobry Łotr #śmierć #Chrystus #zbawienie
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej