Równo pięć lat temu Benedykt XVI zakończył swój pontyfikat

2018/02/28
bentoxvi-30-10052007.jpg

28 lutego 2013 roku, dokładnie wraz z momentem zamknięcia drzwi Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo o godz. 20.00, papież Benedykt XVI przestał być papieżem. Decyzję o rezygnacji – renuntiatio – ogłosił światu 27 dni wcześniej.

Wybrany po śmierci Jana Pawła II w 2005 roku na Stolicę Piotrową papież  Benedykt XVI przed tradycyjnym błogosławieństwem Urbi et Orbi powiedział:

“Umiłowani bracia i siostry. Po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie – prostego, skromnego pracownika winnicy Pana. Pocieszam się faktem, że Pan potrafi się posługiwać niedoskonałymi narzędziami i działać przy ich pomocy, a przede wszystkim zawierzam się waszym modlitwom. W radości Pana zmartwychwstałego, ufni w Jego stałą pomoc, idziemy przed siebie. Pan nam pomoże, a Maryja, Jego Najświętsza Matka, stoi u naszego boku. Dziękuję”.

Benedykt XVI przestał pełnić posługę biskupa Rzymu i Następcy Piotra oraz wikariusza Chrystusa pięć lat temu. Jego pontyfikat trwał: 7 lat, 10 miesięcy i 9 dni, od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013. Od tamtej pory jest emerytowanym papieżem (Pontifex Romanus emeritus), pierwszym od XIII wieku, który podjął decyzję o ustąpieniu z urzędu. Następca – Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek – został wybrany 13 marca 2013 roku.

Warto przypomnieć słowa z ostatniego przemówienia papieża Benedykta XVI:

“Drodzy przyjaciele. Cieszę się, że mogę być z wami, otoczony pięknem stworzenia i waszą miłością, która jest dla mnie wielkim pokrzepieniem. Dziękuję wam za waszą przyjaźń i miłość. Wiecie, że mój dzisiejszy dzień jest inny niż wszystkie poprzednie. Nie jestem już, to znaczy nie będę już od godziny 20 Papieżem, najwyższym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego. Odtąd będę już tylko pielgrzymem, który rozpoczyna ostatni etap swej ziemskiej wędrówki. Chciałbym jednak z całego serca, z całej duszy, moją miłością i modlitwą, moją refleksją i wszelkimi siłami wewnętrznymi służyć dobru wspólnemu, dobru Kościoła i ludzkości. Życzliwość, którą mi okazujecie, jest dla mnie wielkim wsparciem. Idźmy naprzód mając na względzie dobro Kościoła i dobro świata. Dziękuję. A teraz udzielę z całego serca mojego błogosławieństwa”.

W ostatnim dniu posługi papież poprosił:

„Pozostańmy zjednoczeni, drodzy bracia, w tej tajemnicy – powiedział papież – w modlitwie, a zwłaszcza codziennej Eucharystii i w ten sposób służymy Kościołowi i całej ludzkości To jest nasza radość, której nikt nam nie może odebrać”.

mak

 

Marta Kowalczyk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Benedykt XVI #slider
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej