Soboty, które wynagradzają Niepokalanemu Sercu Maryi

2022/04/1
soboty pl facebook
www.soboty.pl

Od dawna wiemy o istnieniu i wartości duchowej Pierwszych Piątków Miesiąca. Pytanie, ilu z nas wie i praktykuje nabożeństwo Pierwszych Sobót? Podobnie do pierwszych piątków, pierwsze soboty wymagają na nas odpowiedzialność i systematyczność, ofiarność i wiarę w to, że wszystko to, co robimy na ziemi liczone jest w niebie.

Podczas jednego z objawień fatimskich Maryja prosiła o przyjmowanie Komunii świętej wynagradzającej. Siedem lat po ich zakończeniu, w objawieniu prywatnym siostrze Łucji,  Matka Boża pozwoliła na ujawnienie drugiej tajemnicy fatimskiej, która dotyczyła nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi.

Skąd wzięło się pięć sobót wynagradzających? Liczba "pięć" nawiązuje do pięciu rodzajów obelg oraz bluźnierstw wypowiadanych przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi. Mówimy tu o bluźnierstwach przeciwko Niepokalanemu Poczęciu, Jej Dziewictwu, Bożemu Macierzyństwu oraz obelgi tych, którzy otwarcie próbują zaszczepić w sercach dzieci obojętność, wzgardę czy nienawiść do Matki Niepokalanie Poczętej. Są to także bluźnierstwa tych, którzy profanują jej święte wizerunki i urągają Jej w ten sposób.

Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca można odprawiać spełniając następujące cztery warunki:

1. Spowiedź wynagradzająca.

Jest to spowiedź której towarzyszy intencja wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za zniewagi, które są w Jego stronę kierowane. Do sakramentu można przystąpić również w pierwszy piątek miesiąca, jednak trzeba wtedy pamiętać o wzbudzeniu w sobie intencji o której mowa wcześniej. Można ją wzbudzić w trakcie przygotowania do sakramentu, a także w momencie otrzymywania rozgrzeszenia. Ważne by o niej  nie zapomnieć.

Przed przystąpieniem do sakramentu pokuty i pojednania warto modlić się tymi słowami: 

Boże, pragnę teraz przystąpić do świętego sakramentu pojednania, aby otrzymać przebaczenie za popełnione grzechy, szczególnie za te, którymi świadomie lub nieświadomie zadałem ból Niepokalanemu Sercu Maryi. Niech ta spowiedź wyjedna Twoje miłosierdzie dla mnie oraz dla biednych grzeszników, by Niepokalane Serce Maryi zatriumfowało wśród nas.

Ponadto można posłużyć się aktem żalu w trakcie otrzymywania rozgrzeszenia:

Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu, szczególnie za moje grzechy przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi.

2. Komunia święta wynagradzająca. 

Tak jak w przypadku spowiedzi, należy wzbudzić intencję wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi. Czyni się to zazwyczaj po przyjęciu Komunii świętej - ciała Pańskiego. Można przy tym modlić się słowami:

Najchwalebniejsza Dziewico, Matko Boga i Matko moja! Jednocząc się z Twoim Synem pragnę wynagradzać Ci za grzechy tak wielu ludzi przeciw Twojemu Niepokalanemu Sercu. Mimo własnej nędzy i nieudolności chcę uczynić wszystko, by zadośćuczynić za te obelgi i bluźnierstwa. Pragnę Najświętsza Matko, Ciebie czcić i całym sercem kochać. Tego bowiem ode mnie Bóg oczekuje. I właśnie dlatego, że Cię kocham, uczynię wszystko, co tylko w mojej mocy, abyś przez wszystkich była czczona i kochana. Ty zaś, najmilsza Matko, Ucieczko grzesznych, racz przyjąć ten akt wynagrodzenia, który Ci składam. Przyjmij Go również jako akt zadośćuczynienia za tych, którzy nie wiedzą, co mówią, w bezbożny sposób złorzeczą Tobie. Wyproś im u Boga nawrócenie, aby przez udzieloną im łaskę jeszcze bardziej uwydatniła się Twoja macierzyńska dobroć, potęga i miłosierdzie. Niech i oni przyłączą się do tego hołdu i rozsławiają Twoją świętość i dobroć, głosząc, że jesteś błogosławioną miedzy niewiastami, Matką Boga, której Niepokalane Serce nie ustaje w czułej miłości do każdego człowieka. Amen.

3. Różaniec wynagradzający w pierwszą sobotę miesiąca (jedna część).

Różaniec poprzedzany jest wzbudzeniem intencji wynagradzającej. Chodzi o "powiedzenie" Matce Bożej, że modlimy się by ratować tych, których grzechy ranią Jej serce. Jest to okazanie dowodu naszej miłości do Niej. Prywatnie możemy modlić się do Niej własnymi słowami, natomiast we wspólnocie możemy skorzystać z następującej formuły:

Jeżeli odmawiamy różaniec we wspólnocie, można odmówić następującą modlitwę: Królowo Różańca Świętego. Oto klękamy do modlitwy, by w pierwszą sobotę odmówić różaniec, o który prosiłaś. Chcemy przez niego zadośćuczynić za grzechy swoje, naszych bliskich, naszej Ojczyzny i całego świata. Pragniemy modlić się szczególnie za tych, którzy najdalej odeszli od Boga i najbardziej potrzebują Jego miłosierdzia. Wspomóż nas, abyśmy pamiętali o tej intencji wyznaczonej przez Ciebie. Pomóż nam wynagradzać naszym różańcem cierpienia Twego Niepokalanego Serca i Najświętszego Serca Jezusowego.

Ważne, by po każdej tajemnicy różańca świętego pamiętać o odmówieniu modlitwy:

O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.

4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi w pierwszą sobotę miesiąca.

Piętnaście minut - tyle wystarcza na rozmyślanie o konkretnej tajemnicy lub tajemnicach różańcowych. Może być ona dowolna, więc warto włączyć w nie także tajemnice światła. Wzbudzamy tajemnicę wynagradzającą za grzechy przeciw Niepokalanemu Sercu Maryi, za osoby, które się ich dopuszczają i szczerze z nienawidzą osoby Matki Bożej.

Możemy skorzystać z formuły poniższej modlitwy:

Matko Najświętsza, Niepokalana Maryjo! Z radością przyjmuję Twe zaproszenie do udziału w Twoim rozmyślaniu. W pierwsze soboty otwierasz Swe Niepokalane Serce dla każdego, kto pragnie wlać we własne serce te najważniejsze znaki, jakie Bóg ukazał nam we Fatimie. Proszę, otwórz przede mną Swoje Serce. Ośmielam się prosić o to z całą pokorą, ale i z dziecięcą śmiałością, ponieważ chcę Cię naśladować, ponieważ chcę żyć miłością do Twego Syna, ponieważ pragnę zawsze trwać w stanie łaski i miłować Twój święty Różaniec, wreszcie – ponieważ pragnę wszystkiego, co tylko mogę ofiarowywać w duchu zadośćuczynienia za grzeszników. Daj mi uczestniczyć w Twym rozmyślaniu, a ja obiecuję wprowadzać w życie Słowo, które wlejesz do mego małego serca, by stawało się coraz milsze Tobie, bliższe Tobie, podobniejsze do Twego Niepokalanego Serca. A jeśli chcesz, zawsze możesz zabrać me serce, a dać mi Swoje – jak uczyniłaś to z tyloma swoimi dziećmi. Będę wtedy duszą najszczęśliwszą na świecie!

Pod nagraniem zamieszczam małą "ściągawkę" do prowadzenia rozmyślania - rozważąnia.

 

1. Najpierw odmawiamy modlitwę wstępną:

Zjednoczony ze wszystkimi aniołami i świętymi w niebie, zapraszam Ciebie, Maryjo, do rozważania ze mną tajemnic świętego różańca, co czynić chcę na cześć i chwałę Boga oraz dla zbawienia dusz.

2. Przypominamy sobie relację ewangeliczną (Łk 1,26 – 38). Tekst czytamy powoli, w duchu głębokiej modlitwy.

3. Z pokorą pochylamy się nad misterium swojego zbawienia objawionym w tej tajemnicy różańcowej. Rozmyślanie można poprowadzić według następujących punktów:
a. rozważ anielskie przesłanie skierowane do Maryi,
b. rozważ odpowiedź Najświętszej Maryi Panny,
c. rozważ wcielenie Syna Bożego.

4. Jednoczymy się z Maryją w ufnej modlitwie. Odmawiamy w skupieniu Litanię Loretańską. Na zakończenie dodaj:

Niebieski Ojcze, zgodnie z Twoją wolą wyrażoną w przesłaniu anioła, Twój Syn Jednorodzony stał się człowiekiem w łonie Najświętszej Dziewicy Maryi. Wysłuchaj moich próśb i dozwól mi znaleźć u Ciebie wsparcie za Jej orędownictwem, ponieważ z wiarą uznaję Ją za prawdziwą Matkę Boga. Amen.

5. Na zakończenie wzbudzamy w sobie postanowienia duchowe.

Będę gorącym sercem miłował Matkę Najświętszą i każdego dnia oddawał Jej cześć.
Będę uczył się od Maryi posłusznego wypełniania woli Bożej, jaką Pan mi ukazuje co dnia.
Obudzę w sobie nabożeństwo do mojego Anioła Stróża.

 

Źródła:
www.soboty.pl
https://smbf.pl/fatima/nabozenstwa-pierwszych-pieciu-sobot-miesiaca/

 

/em

2 Ewa Makowska 2

Ewa Makowska

Miłośniczka dobrej literatury oraz produkcji filmowych. 

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej