Refleksja nad duszpasterstwem wśród Polonii w dobie pandemii była głównym zagadnieniem poruszonym podczas posiedzenia Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy, które odbyło się w sobotę (2.10) w formule online.
PRDE zrzesza kilkadziesiąt osób – duchownych, sióstr zakonnych i świeckich, reprezentujących duszpasterstwo polskojęzyczne w krajach europejskich.
Spotkaniu Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz - czytamy w komunikacie przekazanym PAP. Inspiracją do dyskusji stały się referaty wygłoszone przez ks. dr. Przemysława Sawę (Eucharystia i Ewangelizacja „w” i „po” pandemii) i ks. dr. hab. Przemysława Artemiuka (Być otwartymi drzwiami. Kościół po pandemii).
Doświadczeniami duszpasterskimi podzielili się duchowni pracujący z polskimi emigrantami w Anglii (ks. Romuald Szczodrowski), w Niemczech (ks. Rafał Wasielewski), we Francji (ks. Jarosław Koch TChr) i w Belgii (ks. Damian Kopytto OMI).
W podsumowaniu członkowie podkreślili, iż istotne jest prowadzenie duszpasterstwa przez duchownych w charakterze służby, towarzyszenie wiernym doświadczającym słabości duchowej i fizycznej, formowanie świeckich do uczestnictwa i odpowiedzialności we wspólnocie Kościoła, praca w mniejszych wspólnotach, grupach i stowarzyszeniach oraz duszpasterstwo rodziców, służące kształtowaniu wiary ich dzieci. W trakcie obrad podano przykłady z duszpasterskich ośrodków polonijnych, potwierdzających, że kryzys może stać się bodźcem prowadzącym do rozwoju wiary, a nawet nawrócenia.
"Doceniając rolę duchownych we wspólnotach polonijnych, zwracamy się do wspólnoty Kościoła w Polsce z prośbą o dalsze wspieranie duszpasterstwa polskojęzycznego w postaci księży udających się do pracy wśród Polonii" - zaapelowali.
Źródło: eKai
/uk