Wystartuj w dobrych zawodach!

2014/01/29
Trwa przyjmowanie zgłoszeń do 18. edycji ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Co roku bierze w nim udział 30 000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich diecezji w kraju. Ukazać młodym Chrystusa – to główny cel przyświecający od lat organizatorom z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Na ile udaje się go osiągnąć i dlaczego warto wziąć udział w biblijnych zmaganiach?

Przypomnijmy, że konkurs biblijny składa sięz trzech etapów: szkolnego, diecezjalnego i ogólnopolskiego. Zgłoszeń szkół dokonują katecheci, za pomocą strony internetowej www.okwb.pl, najpóźniej do 3 marca 2014 r. Na etapie rejestracji należy podać dane szkoły oraz kontakt do nauczyciela, który staje się szkolnym koordynatorem konkursu i odpowiada za przeprowadzenie pierwszych eliminacji w swojej placówce.

Etap szkolny odbędzie się jednocześnie we wszystkich zgłoszonych szkołach, 18 marca 2014. Katecheci przeprowadzą go na podstawie materiałów dostarczonych przez organizatora. Są to gotowe arkusze testowe oraz jednolity w całej Polsce klucz oceny. Nad merytorycznym opracowaniem zagadnień pracuje specjalnie powołana komisja, w skład której wchodzą bibliści Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Tegoroczny zakres konkursu obejmuje 1 i 2 Księgę Królewską oraz Ewangelię według św. Marka.

Organizatorzy nawiązują w ten sposób do przeżywanego w Kościele roku duszpasterskiego, którego celem jest ukazanie wiernym Jezusa Chrystusa jako Syna Bożego, który jest Wcielonym Słowem Boga. Dlatego treści konkursowe stanowią również zaproszenie skierowane do młodych, by wewnętrznie przepracowali tę prawdę we własnych sercach i umysłach. Swoimi wrażeniami z udziału w konkursie biblijnym dzieli się Tomasz Janiak, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Turku, który w ubiegłorocznej edycji konkursu zajął pierwsze miejsce.

Tomku, obecnie w szkołach proponuje się zdolnym uczniom udział w wielu różnych konkursach i olimpiadach, choćby matematycznych, biologicznych, polonistycznych, itp. Dają one możliwość pogłębienia i sprawdzenia wiedzy, często otwierają nowe możliwości. Zwycięstwo w nich przynosi też niewątpliwie prestiż szkołom. Dlaczego zdecydowałeś się wziąć udział w konkursie, który dotyczy Pisma Świętego?

Dochodzę do wniosku, że ten konkurs jest najlepszą i być może jedyną skuteczną motywacją do regularnej i dogłębnej analizy wyznaczonych ksiąg Pisma Świętego. Pomógł mi zaznajomić się ze słowem Bożym i bez wątpienia lepiej je zrozumieć. A jak powszechnie wiadomo, nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa, więc godziny spędzone nad kartami Biblii na pewno nie pójdą na marne i zaowocują w przyszłości.

Czy możesz wskazać coś, co zdecydowanie wyróżnia ten konkurs spośród wielu podobnych propozycji, jakie trafiają do was w szkołach?

Konkurs biblijny należał do tej nielicznej grupy epizodów, których najprawdopodobniej nie zapomnę nigdy, do końca życia. Nieczęsto wszak zdarza się uczestniczyć w wydarzeniu obejmującym swym zakresem cały kraj, czy raczej całą elitę polskiej młodzieży. Wielkoformatowe imprezy, do których przynależą dla przykładu koncerty i warsztaty z najważniejszymi postaciami współczesnej biblistyki, kameralne, sprzyjające integracji ogniska, wspaniali ludzie – to wszystko składa się na ten jedyny w swoim rodzaju, specyficzny klimat konkursu, całkowicie pozbawiony aury rywalizacji i wzajemnej niechęci, o wrogości nawet nie wspominając – nie ma tu na nią miejsca.

Od kilku lat formuła konkursu daje możliwość większej integracji uczestników. Organizatorzy, obok zwykłej realizacji poszczególnych etapów, stwarzają wam okazję do spotkań mniej formalnych i niezwiązanych z konkursową rywalizacją. Jak oceniasz realizację tych działań wokół konkursu?

Uważam, że ta otoczka konkursu zasługuje na uwagę. Przede wszystkim dwudniowe Częstochowskie Spotkania Młodych z Biblią, kiedy to uczestnicy mogą poznać się wzajemnie i zweryfikować swoją wiedzę na warsztatach prowadzonych przez prawdziwych znawców słowa Bożego. Każdemu kolejnemu spotkaniu towarzyszą niezwykłe doznania – począwszy od pełnego refleksji Różańca przed obliczem Matki Boskiej Częstochowskiej, przez odkrywanie tajników poszczególnych ksiąg Biblii, rozmów i dzielenia się wiarą z innymi uczestnikami, po ognisko pod gołym niebem, ze śpiewem i tańcem.

Wspomniałeś o niezwykłej atmosferze tego konkursu i radości z nawiązanych przy jego okazji znajomości. Uważasz, że mają one szanse przetrwania i warto je podtrzymywać?

Biorą w nim udział najzdolniejsi przedstawiciele młodzieży całego kraju. To często laureaci innych konkursów krajowych i międzynarodowych,a przede wszystkim świadkowie Chrystusa, fantastyczni ludzie z ukształtowanym systemem wartości i spojrzeniem na świat. A do tego otwarci i kreatywni, gotowi do każdej formy żartu i zabawy. Jestem przekonany, że z niektórymi osobami utrzymam kontakt przez naprawdę wiele lat.

Nagrodami w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej są indeksy na wyższe uczelnie, uprawniające do podjęcia studiów bez egzaminów wstępnych na wielu atrakcyjnych kierunkach. Na laureatów czekają też zagraniczne pielgrzymki, upominki rzeczowe oraz prenumerata czasopism katolickich i zestawy książkowe. Jak jednak widać, dla zwycięzców największą nagrodą jest wzajemne poznanie się uczestników i wspólne odkrywanie aktualności Bożego słowa. To niewątpliwie dobry start, we właściwych zawodach (por. 2 Tm 4, 7). Warto zacząć przygotowania już teraz i nie zwlekać ze zgłoszeniem.

Na konkursowej stronie internetowej www.okwb.pl znajdziemy niezbędne informacje i pomoce, zaś katecheci mogą bezpłatnie pobrać treść stanowiącą zakres konkursu – Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, najnowszy przekład Towarzystwa Świętego Pawła, udostępniony przez wydawcę dla uczniów nieposiadających tego wydania Biblii.

Marcin Kluczyński

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej