Niedziela wolna od pracy

2018/01/21
annamilczanowska-1-1.png

Komentarz pani poseł Anny Milczanowskiej dla Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” – dlaczego wolne niedziele są tak ważne dla pracowników i ich rodzin oraz czy stopniowo wprowadzany zakaz handlu w niedzielę jest dobrym kompromisem. 

Moglibyśmy dyskutować o sensie kompromisów, bo przecież ich stosowanie sprawia, że z reguły obie strony zadowolone nie są. Dlatego wolę postrzegać proponowane rozwiązanie raczej w   kategoriach pewnej konieczności społeczno-ekonomicznej. Nie wolno zapominać, że dobra zmiana, zaproponowana Polakom przez Prawo i Sprawiedliwość, a zaaprobowana zdecydowaną większością głosów wyborców, to odpowiedzialne zadanie. I działając odpowiedzialnie, nie zawsze można od zaraz wprowadzać potrzebne rozwiązania. Konieczny jest konkretny i spójny „rozkład jazdy”. Tak jest też z  handlem w niedzielę.

Według mnie nie ma pytania, czy niedziele mają być wolne, tylko od kiedy tak się stanie. W ramach mojej aktywności poselskiej wielokrotnie rozmawiałam z ludźmi zmuszonymi do pracy w  niedziele. Prosili o pomoc i zmianę tego stanu, bo bez odpowiedniego prawnego uregulowania nie mogli liczyć na zmianę w tej materii. A  najwyższą cenę płaciły ich rodziny. Dlatego moją ogromną sympatię zyskała propozycja hasła Niedziela+.

Bo wolne niedziele to nie tylko kwestia dobrze pojmowanych praw pracowniczych. To oczywiście bardzo ważne, by zagwarantowany był prawdziwy, godny odpoczynek. W tym sensie wolne niedziele dla mnie – związkowca to przypomnienie o dziedzictwie sierpniowych porozumień Solidarności. Tak! Walczyliśmy przecież o wolne soboty, bo niedziele nawet wówczas wydawały się święte.

I nomen omen, one przecież takie są. Należą się Bogu i ludziom. Rodzinie, refleksji i wspólnej radości przeżywania wolności, do której prowadzi nas i której niezmiennie każe nam służyć Święty Jan Paweł II. Ktoś powie może, że szczególnie dzisiaj, gdy jesteśmy świadkami takiego ataku na wartości, którym hołdujemy, musimy o to walczyć. Ja myślę, że potomność i historia to ocenią, a my, chrześcijanie, musimy stać na straży najważniejszych wartości w każdy czas.

mak

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#niedziela
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej