Odkrywanie dorobku Prymasa Tysiąclecia. Stołeczne obchody rocznicy śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego

2014/06/6

33 lata posługi prymasowskiej kardynała Stefana Wyszyńskiego i 33 rocznica jego śmierci stały się okazją do uczczenia pamięci naszego wielkiego rodaka. Oddział Okręgowy „Civitas Christiana” w Warszawie był jednym z organizatorów uroczystości poświęconych patronowi Stowarzyszenia, które odbyły się 28 maja. Obchody rozpoczęły się sesją popularnonaukową „Co nam zostało z dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia?” w warszawskiej Kurii Metropolitalnej.

Wszystkich obecnych powitał Jerzy Zelnik, który prowadził całą konferencję. Na początek dr Ewa Czaczkowska (UKSW), przedstawiła bibliografię pomocną przy badaniach nad biografią bohatera tego sympozjum. Następnie o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap (Kuria Metropolitalna Warszawska) podjął próbę odpowiedzi na pytanie, czy beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego jest możliwa w 1050 rocznicę Chrztu Polski. Nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi, ale jako postulator procesu beatyfikacyjnego zreferował najważniejsze fakty z jego przebiegu. Pierwsza sesja otwierająca całe postępowanie odbyła się 20 maja 1989 roku w katedrze warszawskiej. Warszawska część procesu zakończyła się 6 lutego 2001 roku i akta zostały przesłane do Watykanu. Tam trwały prace nad dokumentacją dotyczącą heroiczności cnót. Zeznania złożyło 64 świadków, w tym dwóch kardynałów i dziewięciu biskupów. Materiał liczy około 650 stron zeznań świadków i 200 stron cenzury teologicznej pism. Oprócz tego zebrano 800 stron dokumentów na temat m.in. okresu posługi biskupiej Stefana Wyszyńskiego, porozumienia Episkopatu z rządem, aresztowania kardynała oraz jego roli w Soborze Watykańskim II i obchodach 1000-lecia Chrztu Polski.

Ciekawą odmianą od serii referatów była prezentacja multimedialna Mariana Romaniuka (Archikonfraternia Literacka), który przedstawił obraz kardynała Stefana Wyszyńskiego w polskiej literaturze i sztuce. Obejrzeliśmy okładki książek, sztandary i godła szkół, pomniki, obrazy, rysunki, medale, monety, karty magnetyczne, znaczki, witraże, a nawet banknot z podobizną Prymasa Tysiąclecia wydany przez antykomunistyczne podziemie. Jedna z odmian powojnika również została nazwana jego imieniem.

Mgr Anna Dorota Wójcik (Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego) opowiedziała o wkładzie kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sobór Watykański II, a ks. dr Jerzy Jastrzębski (WMSD w Warszawie) – o przyjaźni kardynała Stefana Wyszyńskiego ze świętymi papieżami Janem XXIII i Janem Pawłem II. Ks. Przemysław Śliwiński (rzecznik arcybiskupa i archidiecezji warszawskiej, dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Informacji) mówił o internetowych sposobach promocji wiedzy o Prymasie Tysiąclecia. Zrodził się pomysł powstania portalu o kardynale Wyszyńskim na silniku Wikipedii, na podobieństwo WikiJP2, tworzonego przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

– Mamy jeszcze wiele do zrobienia – podsumował sesję kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. – Musimy dotrzeć z przekazem dotyczącym kardynała Wyszyńskiego do młodych ludzi.

W przerwach między kolejnymi wystąpieniami mogliśmy posłuchać utworów S. Moniuszki, C. Francka i P. Tostiego w wykonaniu sopranistki Anny Witkowskiej przy akompaniamencie Marty Monety.

Dostępne jest nagranie wideo całego wydarzenia:

Po zakończeniu konferencji w warszawskiej bazylice archikatedralnej odprawiono mszę świętą w intencji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po nabożeństwie delegacja Oddziału Warszawskiego „Civitas Christiana”: Tomasz Rzymkowski i Łukasz Krzysztofka, złożyła wiązankę kwiatów przy grobie Prymasa Tysiąclecia, patrona Stowarzyszenia.

Marcin Motylewski

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #Czaczkowska #konferencja #Nycz #rocznica #Rzymkowski #Wyszyński #Zelnik
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej