Przegląd mediów gospodarczych

2024/06/6
6220396
Ilustracja: Freepik

Gospodarka nas otacza, wpływa na jakość naszego życia, a jednak nie zawsze jest zależna od nas. Warto się nią zainteresować, ponieważ przechodząc przez różne procesy, czy to finansowe, inwestycyjne, czy biznesowe, musimy brać ją pod uwagę. Z pomocą przychodzą nam strony internetowe, które dostarczają zarówno wiedzy o tym, czym właściwie jest gospodarka, jak i wyjaśniają jej pojęcia, a także prezentują nowinki z jej świata.

Obserwatorfinansowy.pl to portal, który działa w ramach Narodowego Banku Polskiego od 2009 roku. Jest doskonałym źródłem wiedzy na najważniejsze tematy gospodarcze w Polsce i na świecie, którą prezentuje poprzez różne formy multimedialne. Autorami tekstów są eksperci z dziedzin takich jak ekonomia, biznes czy dziennikarstwo. Każdy powinien znaleźć tam coś dla siebie. Portal realizuje podcasty i ciekawe wywiady na bieżące tematy. Znajdziemy na nim artykuły z zakresu makroekonomii, rynków finansowych, biznesu czy też nowych trendów gospodarczych. Większość opatrzona jest materiałami graficznymi, które pomagają lepiej zrozumieć podejmowane zagadnienia. W celu rozwinięcia ważnych dla podejmowanego tematu aspektów, w każdym z tekstów znajdziemy odnośniki do publikacji poruszających szerzej dany wątek. Portal jest dedykowany szczególnie osobom, które chcą być na bieżąco z nowinkami gospodarczymi, a od 2021 roku wychodzi również w formie drukowanej.

Stroną, na której zainteresowany czytelnik znajdzie wiele tekstów z zakresu ekonomii i finansów, jest Bank i kredyt (bankikredyt.nbp.pl). Zrzesza ona autorów, którzy poruszają tematy mechanizmów ekonomicznych, rynków finansowych, a także funkcjonowania instytucji finansowych i ich wpływu na gospodarkę. „Bank i kredyt” to tak naprawdę kwartalnik wydawany online, przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego. Dostępny jest również w formie papierowej. Jest to zbiór rzetelnej wiedzy, omawianej w sposób naukowy. Publikują tam zarówno eksperci, jak i osoby, które już zdobyły pewne doświadczenie w zakresie gospodarki. Część artykułów publikowana jest w języku angielskim. Kwartalnik w formie internetowej jest bezpłatny.

Narodowy Bank Polski dba nie tylko o przekaz informacji na temat gospodarki, ale także o szkolenie Polaków. Na podstronie NPB (nbp.pl/edukacja) znajdziemy zaproszenia na różnego rodzaju szkolenia, zachętę do brania udziału w konkursach, a także propozycje dla nauczycieli. Warto również zajrzeć do otwartych zasobów edukacyjnych, z których można skorzystać samemu lub użyć ich jako pomocy w szkoleniu innych. Jest to zdecydowanie przydatne narzędzie dla poszerzania wiedzy.

WNP.pl to portal gospodarczy, który przypomina stronę newsową. Dostarcza on bieżących i zwykle oględnych informacji na temat wydarzeń, które dzieją się w świecie. Pozwala śledzić kursy walut, ma także podkategorie przypisane poszczególnym sektorom gospodarczym, co ułatwia wyszukiwanie. Są to m.in. energetyka, gaz, górnictwo, huty, nafta itp. Ciekawym aspektem tej strony jest sekcja z konferencjami organizowanymi przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości. Znajdziemy tam zarówno zapowiedzi wydarzeń, jak i ich omówienie. Daje to możliwość aktywnego uczestnictwa i dokształcania się w zakresie gospodarki i ekonomii. Portal wydaje również magazyn „Nowy Przemysł”, który porusza tematy gospodarcze, ze szczególnym uwzględnieniem branży przemysłowej w Polsce. Gazeta ma na celu omawianie i porządkowanie wiedzy na temat wyzwań polskiego przemysłu. W każdym wydaniu znajdziemy także raport o innej branży. Magazyn jest dostępny zarówno w formie prenumeraty online, jak i w formie papierowej.

Chcąc skupić się bardziej na aspekcie finansowym i wiedzy na jego temat, należy odwiedzić blog Marcina Iwucia (marciniwuc.com). Autor tłumaczy tu od podstaw wiedzę na temat zarządzania finansami i wyjaśnia, czym są poszczególne narzędzia finansowe. Każda osoba szukająca doradztwa z zakresu pieniędzy znajdzie na blogu coś dla siebie. Jest aktualizowany na bieżąco i komentuje różne pojawiające się w polskiej przestrzeni nowinki. Krok po kroku opisane są procesy, które zachodzą np. przy braniu kredytu czy inwestowaniu. Autor bloga produkuje również podcasty, które są świetnym źródłem wiedzy dla ludzi zapracowanych. Oferuje ponadto kursy dokształcające.

Istnieje wiele powszechnie znanych portali, które różnią się między sobą zespołem autorów, którzy dla nich piszą, sposobem przekazywania informacji o gospodarce czy szatą graficzną. Warte polecenia są Business Insider, Bankier czy Puls Biznesu. Każdy z nich na swój sposób informuje o nowinkach, a także wyjaśnia ogólne zagadnienia z gospodarki, ekonomii czy finansów. W celu uzupełnienia wiedzy warto też spojrzeć na stronę swojego banku, ponieważ często i tam podejmowane są i opisywane różne ciekawe, aktualne zagadnienia.

Tekst pochodzi z kwartalnika "Civitas Christiana" nr 2/2024

/mdk

Bernaciak

Emilia Bernaciak

Dziennikarz, realizator dźwięku. Redaktor w Radio Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#gospodarka #ekonomia #media gospodarcze #Narodowy Bank Polski #Obserwator Finansowy #Bank i Kredyt #Marcin Iwuć
Nowość

Setne wydanie kwartalnika Civitas Christiana pt. "Tysiac lat Korony Polskiej. 1025-2025" już jest!

Książki w IwPAX
Słownik katolickiej nauki społecznej
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej