Czym jest tożsamość narodowa i jak ją rozumiemy?

2022/09/8
CCH 1612
Fot. Marta Karpińska / Centrum Medialne Civitas Christiana

7 września odbyło się kolejne z cyklu spotkań, zorganizowanych przez Instytut Katolickiej Nauki Społecznej, zatytułowane Tożsamość i naród – dwie ważne, ale trudne kategorie filozoficzne. Niezwykle interesujący wykład w tym temacie wygłosił ks. bp dr hab. Jacek Grzybowski - wykładowca filozofii kultury, filozofii polityki i historii filozofii na Wydziale Filozofii UKSW i w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Bp Grzybowski zaprosił słuchaczy obecnych na spotkaniu oraz uczestniczących w nim za pośrednictwem transmisji w świat historii myśli ludzkiej i prób naukowego wyjaśnienia istnienia świata. Zwrócił uwagę, że tożsamość narodowa nie jest pojęciem ani łatwym do zrozumienia, ani w pełni rozumianym przez posługujących się nim. Podkreślił, że używając tego terminu trzeba być ostrożnym, gdyż zawiera on wiele treści, a zarazem kontrowersji i pytań. Same określenia tożsamość i naród mogą być rozumiane różnorako, w zależności od przyjętej koncepcji filozoficznej, która warunkuje światopogląd.

Wykład był częścią cyklu debat wokół tematów społecznych, ukazywanych za pomocą metody od teorii do praktyki, która jest głównym założeniem Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej.

/mdk

1 ppok20220620 0005

Marta Karpińska

Dziennikarz i fotograf, redaktor naczelna kwartalnika "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#bp Jacek Grzybowski #tożsamość narodowa #naród #tożsamość #filozofia #Katolicka Nauka Społeczna #Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej