Fotogaleria 35. Pielgrzymki “Civitas Christiana” na Jasną Górę

2015/05/25

Miesiąc maj w Katolickim Stowarzyszeniu “Civitas Christiana” związany jest od 35. lat z ogólnopolską pielgrzymką tej wspólnoty na Jasną Górę. Tegoroczna odbyła się w dniach 22-23 maja i tradycyjnie towarzyszyło jej wspomnienie Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego, w przypadającą w tym roku 34. rocznicę jego śmierci. Pątnicy modlili się w intencji rychłej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, którego w 2013 roku na Jasnej Górze uroczyście ogłoszono patronem organizacji. Modlitwie w Duchowej Stolicy Polski towarzyszyły relikwie św. Jana Pawła II, które od stycznia do grudnia 2015 r. peregrynują w całym Stowarzyszeniu, także z modlitewną intencją ogłoszenia kard. Wyszyńskiego błogosławionym. Kolejnym akcentem tegorocznego pielgrzymowania było duchowe przygotowanie do 1050. rocznicy Chrztu Polski, która przypada w 2016 roku.

Tutaj rozstrzygały się trudności, tutaj przychodziły światła, tutaj rodziły się zwycięstwa.
Stefan kard. Wyszyński, 5 sierpnia 1974 r.

To właśnie na Jasnej Górze prymas Wyszyński zainicjował Wielką Nowennę – program duszpasterskiego przygotowania ojczyzny do Tysiąclecia Chrześcijaństwa. W ten sposób zapoczątkował wielką pracę nad religijno-moralną odnową narodu, którą po uwolnieniu z więzienia ożywiał i aktualizował. Ten program zawiera pasterską troskę o Kościół i naród oraz heroiczną wiarę, promienną w miłość i zaufanie do Królowej Polski.

W programie pierwszego dnia tegorocznej pielgrzymki znalazł się uroczysty koncert w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia, udział w modlitwie apelowej przed Cudownym Obrazem, w której członkowie “Civitas Christiana” zawierzali sprawy Stowarzyszenia i ojczyzny matczynemu sercu Maryi oraz wieczorna procesja światła z modlitwą różańcową pod Szczytem Jasnogórskim. W drugim dniu pątnicy przeszli z nabożeństwem Drogi Krzyżowej po Wałach Jasnogórskich. Rozważania poszczególnych stacji przygotowali księża asystenci z różnych Oddziałów “Civitas Christiana”. Honorowa delegacja, w obecności pocztów sztandarowych, złożyła kwiaty pod pomnikami dwóch wielkich pasterzy Kościoła, Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, których nauczanie jest inspiracją dla “Civitas Christiana” w służbie Kościołowi i Polsce w sferze rodziny, kultury i edukacji, a także pracy oraz samorządności. Centralnym punktem pielgrzymowania była Eucharystia celebrowana przez bp. Jana Zająca z Krakowa, transmitowana na żywo przez Radio Jasna Góra i serwis e-civitas.pl. Zaraz po niej nastąpiło uroczyste zawierzenie Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” Matce Bożej, którego akt wypowiedział Tomasz Nakielski, przewodniczący Stowarzyszenia. Wyjątkową wymowę w tegorocznej pielgrzymce miała obecność rodzin z dziećmi, bowiem trwający w “Civitas Christiana” rok pracy przebiega pod hasłem “Rodzina Bogiem silna”.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z tego wydarzenia:

fot. Patrycja Guevara-Woźniak

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#beatyfikacja #Jasna Góra #Prymas Wyszyński #relikwie Jana Pawła II #Rodzina bogiem silna #Tomasz Nakielski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej