Jakie były 21. Radomszczańskie Dni Rodziny

2022/07/27
DSC 0045 v2
Fot. Maciej Orman/Niedziela

„Miłość rodzinna - powołaniem i drogą do świętości” to hasło 21. Radomszczańskich Dni Rodziny, po raz kolejny objętych patronatem metropolity częstochowskiego - ks. abp. Wacława Depo.

Hasło tegoroczne bezpośrednio nawiązywało do odbywającego się w czerwcu w Rzymie X. Światowego Spotkania Rodzin, które uroczyście zakończyło ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Rok Rodziny Amoris Laetitia. W Radomsku dni pomiędzy 3-12 czerwca wypełniły wydarzenia wokół tematyki rodziny: modlitwy, nabożeństwa, koncerty, festyny, konkursy, spotkania, rajd rowerowy, a nawet randki małżeńskie.

Radomszczańskie Dni Rodziny rozpoczęły się od rekolekcji ewangelizacyjnych dla małżeństw „Umiłowałem Cię odwieczną miłością”. Ich animatorami byli Agnieszka i Krzysztof Kubiccy. Rekolekcje małżeńskie ubogaciło świadectwo Urszuli i Tomasza Rychlińskich zatytułowane „Dojrzałość wiary w małżeństwie i rodzinie”. Świadectwo małżeństwa, połączone z prezentacją obrazów autorstwa pani Urszuli, z pewnością na długo zapadnie w serca słuchaczy. Zwieńczeniem rekolekcji i uroczystą inauguracją Radomszczańskich Dni Rodziny była msza św. W kolegiacie św. Lamberta w Radomsku.  Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Piotr Hernoga, proboszcz par. św. Marii Magdaleny i rejonowy duszpasterz rodzin.

Po mszy św. Ulicami naszego miasta przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny z tegorocznym mottem „Po stronie życia”. W marszu bardzo licznie wzięły udział rodziny, często z małymi dziećmi, a także rodziny z Ukrainy, które goszczą w Radomsku. Marsz dla Życia i Rodziny zakończył się w kościele św. Marii Magdaleny zawierzeniem rodzin Panu Bogu przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II. Następnie udaliśmy się do Miejskiego Domu Kultury, gdzie wysłuchaliśmy pięknego, ewangelizacyjnego  koncertu w wykonaniu łódzkiego Małego Chóru Wielkich Serc.

W poniedziałkowy wieczór 6 czerwca, Anna Tałaj z Fundacji ProCreatio przybliżyła zebranym trudności i nadzieje przyczynowego leczenia niepłodności. Znakomicie odebrane przez młodzież było spotkanie z Dobromirem „Mak” Makowskim, który przejmująco opowiedział o swoim życiu i relacji z Bogiem. „Współczesna rodzina w oczach młodych” to tradycyjna debata, która odbyła się PSP nr1. Wieczorem tego dnia małżonkowie zostali zaproszeni na randkę małżeńską do MDK, aby wspólnie obejrzeć operę „Halka” Stanisława Moniuszki. W czwartek 9 czerwca w kościele św. Marii Magdaleny wysłuchaliśmy homilii „Rodzina Bogiem silna w nauczaniu bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego”, wygłoszonej przez o. Piotra Stanikowskiego OSPPE z Jasnej Góry. Następnie mogliśmy wysłuchać kilku pieśni w wykonaniu o. Piotra.

Ważnym punktem Radomszczańskich Dni Rodziny było, odbywające się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, „Czytanie Radomszczan”. W tym roku radomszczanie czytali fragmenty adhortacji apostolskiej papieża Franciszka o miłości w rodzinie Amoris Latetitio. Słowo wprowadzenia skierował do zebranych ks. abp. dr Wacław Depo, a czytali m.in. posłanka Anna Milczanowska, Prezydent Radomska Jarosław Ferenc, dyrektorzy, pracownicy i nauczyciele placówek oświatowych, kulturalnych i sportowych, przedstawiciele MOPS, PCPR, młodzież, małżonkowie, a także członkowie stowarzyszeń, ruchów i różnych organizacji działających w naszym mieście. W drugiej części tego spotkania rozstrzygnięto konkurs literacki skierowany do młodzieży szkół miasta i powiatu radomszczańskiego. Zwyciężyła w nim Anna Dąbkowska z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku, a tytuł jej pracy brzmiał „List do Ojca alkoholika”. Podczas spotkania śpiewał zespół Ichtis.

Sobotnie spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych wspólnoty Betel, w tym roku również z rodzinami z Ukrainy, było czasem radości i nadziei, wyrażonych wspólnym śpiewem, tańcem i zabawą. Spotkanie odbyło się dzięki zaangażowaniu pani Barbary Wojnowskiej, członkini naszego Stowarzyszenia, w jej przepięknym eko-ogrodzie.

Radomszczańskie Dni Rodziny zakończyły się tradycyjnie procesją z relikwiami św. Jadwigi z kościoła św. Lamberta do kościoła św. Jadwigi i uroczysta msza św. W intencji miasta i jego mieszkańców. Procesji jadwiżańskiej i mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski ks. Abp. Dr Wacław Depo, który w homilii dziękował za działanie łaski Boga w sercu i życiu św. Jadwigi, a zarazem za jej błogosławioną obecność w życiu narodu i Kościoła.

Tegoroczne Dni Rodziny utwierdziły w nas przekonanie, że celem rodziny jest świętość, którą możemy osiągnąć w miłości z Jezusem, w komunii osób i oddawaniu się sobie nawzajem w bezinteresownej miłości. Mając święte rodziny, możemy patrzeć w przyszłość z wiarą i nadzieją, że ostatnie słowo w dziejach człowieka, rodziny i ludzkości należy do dobra, piękna i miłości.

/mdk

Tadeusz Olczyk kadr

Tadeusz Olczyk

Przewodniczący Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Radomsku. Mąż, ojciec, dziadek.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Radomszczańskie Dni Rodziny #Mały Chór Wielkich Serc #Marsz dla Życia i Rodziny #Urszula Rychlińska #Radomsko #abp Depo #Tadeusz Olczyk #św. Jadwiga #Amoris Laetitia
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej