Maszeruj i działaj

2016/07/12

W Koszalinie Stowarzyszenie było współorganizatorem pierwszego marszu pamięci Żołnierzy Wyklętych. W oddziale spotykają się publicyści niepokorni i konserwatywni. W Kołobrzegu krótko po chrzcie Polski została utworzona jedna z pierwszych w kraju diecezji. To tutaj rozpoczęła się historia chrześcijaństwa w Polsce.

Cyklicznie odbywają się spotkania Klubu Publicystów Niepokornych – Loży Oszczerców. To dyskusje prowadzone przez dziennikarzy: Piotra Cywińskiego z „W Sieci” i Piotra Kobalczyka z „Do Rzeczy”. Spotkania na stałe wpisały się w krajobraz społeczno-polityczny Koszalina. Są dobrym miejscem do wymiany poglądów i formacji. Oprócz naszych członków biorą w nich udział również przedstawiciele różnych środowisk, głównie z prawej strony sceny politycznej. Dyskusje trwają często dłużej niż trzy godziny. W pierwszej połowie tego roku głównymi tematami była analiza działań Komitetu Obrony Demokracji.Ciekawy wątek dotyczył Lecha Wałęsy i jego agenturalnej przeszłości. Jak na „oszczerców” przystało, kierowaliśmy również krytyczne głosy pod adresem funkcjonowania i pomysłów rządu PiS. Tu szczególnie krytyczna dyskusja dotyczyła polityki informacyjnej rządu czy prowadzenia spraw międzynarodowych.

Cykl spotkań „Z prawej flanki” prowadził Tomasz Gabis, publicysta portalu „Nowa Debata”, który publikuje ostatnio w „Rzeczpospolitej”. 25 i 26 lutego przedstawił dwa bardzo nośne tematy: Niemcy wobec masowej imigracji: historia-ideologia-polityka oraz Europejska unia monetarna – błogosławieństwo czy przekleństwo dla Niemiec? Zdaniem Tomasza Gabisia Niemcy straciły i tracą ekonomicznie po wprowadzeniu euro. Tezy wywołały gorącą dyskusję. Równie gorąca była ta dotycząca imigrantów, genezy tego zjawiska oraz jego przewidywanych skutków.

Jak co roku, nasze środowisko zaangażowało się w organizację obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Gościem specjalnym był publicysta Kajetan Rajski. Zaprezentował swoje nowe dzieło: kwartalnik „Wyklęci”, którego jest redaktorem naczelnym. Pismo tworzą głównie historycy-pasjonaci, zwłaszcza obeznani z bohaterskimi wydarzeniami powojennej Polski w swoich regionach. Jednym z nich jest Marcin Maślanka, członek „Civitas Christiana” w Koszalinie. Rajski przedstawił też swoją książkę Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych. Jednym z uczestników spotkania był Mieczysław Bielski, powstaniec warszawski i żołnierz Armii Krajowej, w 1946 r. zatrzymany przez NKWD i uwięziony w Białogardzie w ramach odwetu za wyrok 5. Wileńskiej Brygady AK wykonany na Janie Patrycym, członku białogardzkiej PPR.

1 marca została także odprawiona Msza św. w intencji poległych i pomordowanych Żołnierzy Wyklętych, złożyliśmy kwiaty pod tablicą 5. Wileńskiej Brygady AK, ufundowaną w  2011 r. przez nasze środowisko. Pierwszy raz w  tym roku w Koszalinie odbył się ulicami Koszalina marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych, w  którego organizację również i my się włączyliśmy. To ważna inicjatywa, bo skupiła przedstawicieli wszystkich środowisk patriotycznych, władze miasta, organizacje młodzieżowe i kombatanckie. Koszalin nie ma tradycji „maszerowania”. Stąd trzeba się cieszyć z sukcesu.

14 maja z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w Kołobrzegu – miejscu, w którym utworzono jedną z pierwszych w kraju diecezji – zorganizowaliśmy konferencję pod tytułem: Znaczenie Chrztu Polski w dziejach ewangelizacji Pomorza Środkowego – historia i nowe wyzwania. Konferencja odbyła się w nowo utworzonym Muzeum Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Poprowadził ją ks. dr Marek Żejmo – asystent naszego środowiska. Na konferencji przedstawiane były m.in. tematy: prof. Czesław Partacz (Politechnika Koszalińska): Wpływ Chrztu Polski i utworzenia diecezji w Kołobrzegu na związanie Pomorza z Polską i rozwój katolicyzmu na tych terenach, dr Leszek Laskowski: Odrodzenie katolicyzmu na Pomorzu Środkowym po II wojnie światowej, prof. Grzegorz Kucharczyk (Uniwersytet Poznański): Duchowe i kulturowe konsekwencje Chrztu Polski w myśleniu Jana Pawła II o Ojczyźnie, prof.  Edward Sienkiewicz (Uniwersytet Szczeciński): Ewangelizacja między historią a współczesnymi wyzwaniami w uniwersalistycznej i partykularnej perspektywie.

Marcin Maślanka

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#dr Leszek Laskowski #ks. dr Marek Żejmo #marsz #Piotr Cywiński #Piotra Kobalczyka #prof. Czesław Partacz #prof. Edward Sienkiewicz #prof. Grzegorz Kucharczyk #Tomasz Gabiś #Żołnierze Wyklęci
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej