Od Słowa do Życia – od dzisiaj trwa VI Tydzień Biblijny

2014/05/4

tydzien_biblijny_2014W dniach od 4 do 10 maja 2014 trwa VI Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem “Wierzę w Ciebie, Jezu Chryste, Synu Boży”. Tydzień rozpoczęła tzw. Niedziela Biblijna (4 maja). Pierwszorzędnym celem tego czasu jest promocja duchowości biblijnej oraz zachęta do lektury Pisma św. W ten cel wpisują się działania Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które już od 18 lat jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Pomysł Konkursu zrodził się w Zduńskiej Woli, w gronie młodych, wśród których obecny był Sławomir Józefiak (dziś Wiceprzewodniczący Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”). Jak podkreśla, jest to zasługa Matki Bożej i św. Maksymiliana, który w Zduńskiej Woli się urodził.

– Przez długi czas zastanawialiśmy się w Stowarzyszeniu nad różnymi inicjatywami, które mogłyby przyciągnąć młodych ludzi. Pomysł zrodził się w moim środowisku, w miejscu, gdzie tak bardzo żywy jest kult świętego franciszkanina. Wiemy, jak wiele różnych, czasem „szalonych” działań podejmował i inicjował Maksymilian. To z pewnością nie przypadek, że to właśnie tam narodził się Konkurs – powiedział Sławomir Józefiak. To dlatego, od kilku już lat, ogólnopolski finał biblijnych zmagań odbywa się w Niepokalanowie pod Warszawą, w klasztorze franciszkańskim, który w 1927 r. założył Maksymilian Maria Kolbe.

W pierwszym konkursie biblijnym udział wzięło niespełna trzydzieści osób. Wszystkich po finale przyjął w swej rezydencji śp. kard. Józef Glemp, Prymas Polski, który objął Konkurs swym patronatem i był bardzo mu życzliwy, cieszył się z młodych, którzy sięgają po Pismo Święte. Przez lata „dzieło” rozwijało się i nadal rozwija. Dziś w biblijnych zmaganiach uczestniczy ok. 30 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych reprezentujących ponad 1,5 tys. placówek. Konkurs wpisany jest do kalendarium wydarzeń duszpasterskich Episkopatu Polski. Patronat nad nim sprawuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Na poziomie diecezjalnym swym patronatem działania konkursowe obejmują  arcybiskupi i biskupi.

– Na przestrzeni 18 lat, które upłynęły od początku tego „biblijnego dzieła”, wydarzyło się wiele rzeczy, które pokazują, że nie jest to tylko sprawa ludzka, ale, że Opatrzność ma nad nim pieczę. Wiemy pewnie tylko o niektórych wydarzeniach, ale ile jest spraw dziejących się w sercach młodych sięgających po Pismo Święte? Tego nie odkryjemy do końca – podkreślił Wiceprzewodniczący. Przypomniał, że dla organizatorów Konkurs, to nie zadanie wynikające z obowiązku, ale misja do spełnienia, „to najlepsza droga, którą powinno podążać Stowarzyszenie”.

Od początku głównym celem Konkursu była i jest nadal zachęta młodych do sięgania po Biblię i uczynienia z niej Księgi Życia, przez jak największą rzeszę młodzieży. Obok ukazywania znaczenia i wartości Pisma Świętego, Konkurs i spotkania organizowane w jego ramach, zawsze są okazją do umocnienia młodych w wierze i ukazywania im piękna bycia we wspólnocie Kościoła.

Od kilu lat działa zespół koordynatorów, czyli osób odpowiedzialnych w poszczególnych diecezjach za przebieg i „kształt” Konkursu. Biblijne dzieło jest dla nas organizatorów wielką radością i wyzwaniem, by także na Biblii budować Civitas Christiana.

Izabela Tyras

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Józefiak #konkurs #tydzień biblijny
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej