Orszak Trzech Króli w Gnieźnie [WIDEO]

2017/01/12
f215.jpg

6 stycznia 2017 roku piąty już Orszak Trzech Króli, który maszerował ulicami Gniezna pod hasłem „Pokój i Dobro” zgromadził rekordową liczbę uczestników. Głównym organizatorem wydarzenia było katolickie stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Orszak rozpoczął się w trzech punktach zbiórki w Gnieźnie. Z każdego z nich wyruszyła grupa, symbolizująca inny kontynent. Spod siedziby „Civitas Christiana” na ul. Bednarski Rynek 4a wymaszerowała grupa czerwona (Europa) z królem Kacprem niosącym kadzidło na czele, sprzed Szkoły Podstawowej nr 6 na ul. Żwirki i Wigury grupa zielona (Azja) z królem Melchiorem i złotem, sprzed gimnazjum nr 2 przy ul. pocztowej zaś grupa niebieska (Afryka) z królem Baltazarem i mirrą.

Wszystkie grupy spotkały się o godzinie 13 na placu przy ul. Sobieskiego, gdzie harcerze rozdawali korony. Po wspólnej modlitwie wszyscy udali się ulicą Chrobrego w stronę katedry, by złożyć przyniesione dary Dzieciątku Jezus.

Po drodze Orszak zatrzymał się w dwóch miejscach. Pierwszy przystanek miał miejsce przy kościele garnizonowym obok pomnika św. Wojciecha, gdzie na specjalnie ustawionym podeście odbyło się przedstawienie, nawiązujące do tegorocznej 100 rocznicy objawień w Fatimie z udziałem dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 i młodzieży z Technikum Teb Edukacja. Następnie Orszak zatrzymał się na Rynku, gdzie na kolejnym podeście aktorzy z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie odegrali inscenizację pt. „Brat Albert i biedak” w związku z ogłoszeniem roku 2017 rokiem świętego Brata Alberta. Na zakończenie Brat Albert wspólnie z młodzieżą rozdawał chleb wśród osób zgromadzonych na Orszaku.

96089_fotografia_z_moje-gniezno-pl

96113_fotografia_z_moje-gniezno-pl

Przy katedrze monarchowie oddali pokłon i złożyli dary Dzieciątku Jezus. Następnie słowo wygłosił Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. „W tych darach, które składamy przed Jezusem, jest złoto naszej miłości, kadzidło naszej modlitwy i mirra, w której zawarte są wszystkie nasze trudy, troski i cierpienia. Wszystko to ofiarowujemy Nowonarodzonemu” – mówił metropolita gnieźnieński życząc dalej, by po spotkaniu z Bożą Dzieciną wszyscy, jak monarchowie, wracali do swoich domów nową drogą i z sercem otwartym na bliźnich. „Pamiętajcie, w twarzach tych trzech mędrców ze Wschodu widzimy twarze wszystkich naszych sióstr i braci, którzy dzisiaj przychodzą do Jezusa, zwłaszcza tych, którzy cierpią, doświadczają wojny i przed nią uciekają” – powiedział Prymas Polski, udzielając na koniec wszystkim błogosławieństwa.

96120_fotografia_z_moje-gniezno-pl

Organizatorzy i osoby, dzięki którym piąty gnieźnieński Orszak mógł się odbyć: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Parafia Maksymiliana Marii Kolbego, Stajnia Pod Wierzbami Jankówko, Katolickie Gimnazjum i Szkoła Podstawowa Stowarzyszenie Rodzice Dzieciom, Gimnazjum nr 2, Teatr im. Aleksandra Fredry, Miejski Ośrodek Kultury, Centrum Kultury Estede, Szkoła Podstawowa nr 5, Gimnazjum nr 4, Klasa Policyjna III Liceum Ogólnokształcące, Powiatowa Orkiestra Dęta, Gnieźnieńscy Harcerze, Gnieźnieńscy Patrioci, Szkoła Podstawowa Nr 12, Seminarium Duchowne, Technikum Teb – Edukacja, Parafia Archikatedralna, Drukarnia Agmis, PKS Gniezno, K2 Ogrody, Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska oraz osoby prywatne.

Ewelina Goździewicz, Piotr Ewertowski [fot. gniezno24.com, moje-gniezno.pl]

Więcej informacji z Oddziału Okręgowego w Poznaniu:

http://civitaschristiana-poznan.pl/

/ss

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp Wojciech Polak #Civitas Christiana Gniezno #Ewelina Goździewicz #gniezno #orszak #Prymas #prymas polski #slider #tradycja
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej