Z modlitwą za kobiety czasu wojny - Święto Kobiet na Jasnej Górze

2022/03/5
plakat dzien kobiet
Materiały organizatora

Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast odbędzie się już po raz 15 na Jasnej Górze 8 marca. Spotkanie zawsze jest okazją do wdzięczności za dar kobiecego powołania i modlitwą za wszystkie panie. Wobec toczącej się wojny tegoroczne święto będzie wyrazem szczególnej duchowej łączności z ukraińskimi cierpiącymi kobietami, zwłaszcza z matkami. W języku polskim i ukraińskim wypowiedziany zostanie Akt Zawierzenia. Msza św. celebrowana będzie w kielichu „Życia i Przemiany”, który kobiety polskie złożyły jako wotum dziękczynienia za 600-letnią opiekę Maryi nad polskim Narodem.

- W tym trudnym czasie nasze serca i myśli kierujemy do wszystkich ukraińskich kobiet, matek, które cierpią z powodu wojny. Myślimy o tych, które tam pozostały i walczą w obronie swojej Ojczyzny. O tych, które ukrywają swoje dzieci w piwnicach przed bombowymi atakami, o tych które opatrują rany, opłakują swoich bliskich. Jednoczymy się i na różny sposób wspieramy też te ukraińskie kobiety, które uciekły przed wojenną pożogą, i które znalazły schronienie także w jasnogórskim Domu Pielgrzyma - podkreśla Izabela Tyras z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, inicjator spotkania. Dodaje, że będzie to także czas błagania za rosyjskie kobiety, matki, których synowie też giną na wojnie.

W Święto Kobiet, 8 marca, Msza św. celebrowana będzie o godz. 17.30 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy. Do sprawowania Eucharystii w intencji kobiet używany jest specjalnie wyjęty na tę okazję z jasnogórskiego skarbca, kielich mszalny nazwany „Kielichem Życia i Przemiany”. 3 maja 1982 r. delegacje Polek złożyły go Jasnogórskiej Pani jako wotum dziękczynienia za Jej 600-letnią opiekę nad polskim Narodem i z prośbą o szacunek dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Ok. godz. 18.30 w Sali Papieskiej odbędzie się okolicznościowe spotkanie. Jasnogórski głos bł. kard. Stefana Wyszyńskiego o kobietach i do kobiet przywoła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. O tym, że „Z Nią wszystko jest możliwe”, śpiewając utwory ze swej płyty, przekonywać będzie paulin o. Piotr Stanikowski.

Duszpasterstwo kobiet w Polsce powstało po II wojnie światowej głównie jako owoc Wielkiej Nowenny i Ślubów Narodu, w których zostało złożone przyrzeczenie Matce Bożej strzeżenia m.in. godności kobiety i każdego ludzkiego życia. - Pierwsza duża pielgrzymka kobiet na Jasną Górę była już w 1957 r. Kiedy Prymas wyszedł z więzienia, to zaraz pomyślał, żeby tę grupę społeczną zaprosić na Jasną Górę, a kiedy kobiety przybyły, wówczas przedstawił im program Jasnogórskich Ślubów Narodu i powiedział, że jest to program, który szczególnie muszą podjąć właśnie one - wyjaśnia Beata Mackiewicz. Podkreśla, że w nauczaniu duszpasterskim bł. kard. Wyszyńskiego mocno zaznaczała się troska o życie, stąd wynikało jego zaangażowanie o formację kobiet.

Poprzez wspólną obecność niewiast na Jasnej Górze, spotkanie jest także nawiązaniem do wielkiej modlitwy, zwłaszcza w roku 1926, kiedy to kobiety dziękując za zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej, dokonały kolejnego aktu zawierzenia Matce Bożej i przekazały Jej królewskie symbole ‘jabłko i berło’, obierając Ją na Królową każdej polskiej duszy.

Organizatorami Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast są oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze. Patronami medialnymi są: Radio Jasna Góra i Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Transmisja wydarzenia w rozgłośni jasnogórskiej i na YouTube Jasnej Góry.

It/BP@JasnaGóraNews

/ut

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Jasna Góra #Dzień Kobiet #Częstochowa
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej