Z życia Civitas Christiana w Ciechanowie

2013/10/24

Informacja dotycząca   działalności   Oddziału  Katolickiego Stowarzyszenia „ Civitas Christiana  „ W Ciechanowie   – Lipiec – Październik.

1. Członkowie Zespołów Formacyjno – zadaniowych zorganizowali następujące spotkania: 3 lipiec – Debata “Moja wiara”, 10 lipiec – Lektura  pisma – Miłujcie się”, 17 lipiec  – Omówienie artykułu  z gazety “Miłujcie się” – “Rozum i wiara”  . Odbyły się również projekcje filmów: “Święty Michał Archanioł”, “Św. Faustyna”, “Brat Przyjaciel Papieża”. Omówione również zostały następujące tematy: “Św. Stanisław Kostka” oraz “Jan Paweł II. Zmienił  bieg historii”.

2. Maria Pszczółkowska przewodnicząca Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia w Ciechanowie   uczestniczyła w następujących spotkaniach:

13 września  na zaproszeni  Społeczności Chrześcijańskiej w  Ciechanowie  uczestniczyła w koncercie  Muzyki Gospel  z udziałem Jane Jackson .

14 września na zaproszenie Powiatowego Centrum Kultury  w Ciechanowie  uczestniczyła w  Narodowym Dniu Czytania  literatury  autorstwa  Aleksandra Fredry.

SDC10040

25 września na zaproszenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej uczestniczyła w Finale Konkursu „Kardynał  Aleksander Kakowski a niepodległość, z udziałem Kardynała Kazimierza Nycza.

16 października  udział w konferencji – “Przygotowanie  Województwa  Mazowieckiego do  perspektywy finansowej 2014 – 2020”. Na zaproszenie  Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego  w  Warszawie.

W dniu 9  października   b. r  na zaproszenie  Powiatowego Centrum Kultury, przewodnicząca Oddziału wzięła udział w XVIII Ciechanowskiej Jesieni Poezji – w spotkaniu  z Eustachym  Rylskim  w Opinogórze.

17 października  przewodnicząca  na zaproszenie  Jego Magnificencji  Rektora  P.W.Sz.Z.  doc. Leszka Zygnera wzięła udział w Uroczystej inauguracji  Roku Akademickiego  w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej  w Ciechanowie  z udziałem  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  – Bronisława Komorowskiego.

20 października  b. r , na zaproszenie  Ks. Prałata  Eugeniusz Graczyka  Przewodnicząca wzięła udział w Koncercie Kapeli  Góralskiej z Zakopanego w celu uczczenia 35 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II.

3. Realizacja wniosków projektowych:

SDC10036

4.09. z cyklu spotkań  “Przemiany w Kulturze  Narodu Polskiego”  odbyło się spotkanie z Ks. Prałatem  Proboszczem Parafii  Św. Piotra Apostoła  Ks. Eugeniuszem Graczykiem  na temat: „Rok  Wiary.” W swoim wystąpieniu  Ks. prałat  miedzy innymi stwierdził że :  że wiara jest odpowiedzią na  Boże objawienie, nadaje sens naszemu życiu  uświadamia nam, że  że  jesteśmy pielgrzymami  odkupionymi przez Mękę Pana Jezusa  który umarł na Krzyżu za nasze grzechy. Bezgraniczne zaufanie w to co głosił Jezus Chrystus, daje nam pewność zbawienia. Wiara jest łaską. Rok Wiary odbył się w 50 rocznicę  zwołania soboru Watykańskiego  II.

SDC10051

18. 09 br. Z cyklu spotkań: “Kardynał Stefan  Wyszyński  Prymas Polski i Mąż stanu”  odbyło się spotkanie z Ks. dr.  Ireneuszem Wrzesińskim na temat: “Kościół a Naród” według Kardynała S. Wyszyńskiego.  W swoim wystąpieniu  między innymi Ks. prałat stwierdził, że  podstawową funkcją Kościoła jest spełnianie funkcji pasterskiej pasterzowanie Kościoła w narodzie to prowadzenia go ku zbawieniu, doskonałości  i rozwojowi religijnemu. Ale duszpasterzowanie ściśle religijne posiada też aspekt doczesny, który wychodzi na korzyść życiu narodowemu. Funkcja duszpasterzowania konkretyzuje się w osobach biskupów  i kapłanów. Kapłani stoją na straży godności człowieka, jego wolności sprawiedliwości i sensu życia społecznego. Kościół ma też za zadanie troszczyć się o narodową rację stanu. Ponieważ Naród jest wartością  Bożą. Kościół i Naród spotykają się ze sobą na różnych  płaszczyznach, ale istnieje pewna dziedzina szczególna, która jest ogniskiem skupiającym obie społeczności. Jest nią rodzina.  W rodzinie najbardziej zespala się życie ludzkie, boskie, doczesne i zbawcze. – profanum i  sacrum. Rodzina jest  w narodzie podstawowym  środowiskiem Bożym. Stwórcą rodziny, jej źródłem i celem jest Bóg. Człowiek z natury swej jest  skierowany w swych strukturach  i w swej egzystencji ku rodzinie. Kościół  wobec Narodu  spełnia wielorakie funkcje , ale przede wszystkim jest to funkcja nadprzyrodzona : Kościół   daje narodowi   zbawienie  dokonane przez Jezusa Chrystusa. Zbawienie prowadzi do przemiany ziemskiej i  przemijającej  egzystencji narodu  na egzystencję zbawczą . Pomimo ścisłej więzi  Kościoła z Narodem, naród ma swoja autonomię. Kościół Katolicki nie chce zastąpić narodowi jego form świeckich i instytucji doczesnych. Kościół nie ma ambicji organizacji politycznej. Naród może istnieć bez Kościoła , ale Kościół jest dla niego  wielkim dobrodziejstwem  i błogosławieństwem, daje narodowi  szansę bycia coraz to doskonalszym  narodem.

W dniu 16.X. b.r. z cyklu “Kardynał  Stefan Wyszyński Prymas Polski i Mąż Stanu” odbyło się spotkanie na temat :”Odwaga Prymasa”. Temat wygłosił Ks. dr. I. Wrzesiński. W swoim wystąpieniu Ks. dr. stwierdził między innymi: Kardynał Stefan Wyszyński był człowiekiem odważnym. Nie tylko nie bał się komunistów, ale potrafił wbrew oporom własnego środowiska promować nowe formy apostolatu świeckich – w tym kobiet. Wśród wielu dzieł, jakie pozostawił po sobie  Prymas Tysiąclecia  , jest instytut świecki Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła. W 1942 roku Maria Okońska 22-letnia studentka tajnego uniwersytetu marzyła o założeniu w powojennej Polsce „Miasta dziewcząt”. Chodziło o stworzenie miejsca pracy wychowawczej, której celem była moralne odnowa narodu poprzez  odrodzenie kobiety. Dziewczęta szukały kogoś , kto pomógłby  im zrealizować ambitne plany . Niespodziewanie znalazły poparcie  u kapelana szkoły dla niewidomych dzieci  w Laskach – „ siostry Cecylii” – taki pseudonim  nosił wówczas  Kardynał Stefan  Wyszyński.   Był to początek  powstawania instytutów świeckich  jako formy życia konsekrowanego w Kościele. Właśnie w roku  1942 Pius XII zatwierdził  w konstytucji  „ Provida Mater Ecclesia „ formę  powołania , która łączy całkowite  oddanie Bogu z pozostaniem w świecie. Powołania do życia konsekrowanego w świecie  nie rozumiało też wielu duchownych .Terenem pracy instytutów miały być przede wszystkim  zlaicyzowane  środowiska całkowicie zamknięte na wiarę  przekazywana przez duchowieństwo. Jeśli chodzi o wzór duchowości  dla członków instytutów Kardynał mówił o konieczności syntezy, ponieważ apostolstwo nie może być ani męskie ani kobiece , tylko musi być katolickie – to znaczy męskie i kobiece zarazem , Chrystusowe i Maryjne. Chodzi o wprowadzenie elementów  pełnego człowieczeństwa. Dziełem Instytutu Pomocnic jest Instytut Prymasowski Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego podstawowy cel to zachowanie, upowszechnianie dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia. Instytut prowadzi archiwum, wydawnictwo i księgarnię, znajduje się tam jedyny na świecie zbiór dokumentujący posługę prymasowską kardynała Wyszyńskiego.

MP/kw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#ciechanów
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej