MAW: Ikona Bożego Narodzenia

2021/12/9
5 MAW Grudzien Ecivitas slajder

Przed nami wykład ks. bp Michała Janochy, Przewodniczącego Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, nt. IKONA BOŻEGO NARODZENIA w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

W 1994 roku ks. Michał Janocha obronił pracę doktorską w zakresie historii sztuki, a w 2002 roku uzyskał habilitację. W latach 1994-2010 pracował w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Krdynała Stefana Wyszyńskiego (wcześniej ATK) jako adiunkt, a następnie profesor, kierownik Katedry Historii Kultury Chrześcijańskiego Wschodu. Od 2010 roku pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Artes Liberales, w komisji Speculum Byzantinum.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii sztuki i tradycji bizantyjskiej w perspektywie porównawczej Wschodu i Zachodu, a także teologii kultury. Przez wiele lat organizował wyjazdy naukowo-dydaktyczne śladami Wschodu i Zachodu. Jego uczestnikami byli studenci oraz klerycy.

Opublikował szereg artykułów i pięć książek, w tym “Missa in arte polona. Ikonografia mszy świętej w średniowiecznej i nowożytnej sztuce polskiej” (Warszawa 1998), “Polonika artystyczne w zbiorach watykańskich (współautor: Janusz St. Pasierb, Warszawa 2000) oraz “Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności” (Warszawa 2008). Za tę ostatnią otrzymał m.in. nagrodę główną XVII Wrocławskich Promocji Dobrych Książek „Pióro Fredry 2008” oraz Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców katolickich Feniks.

Źródło: https://archwwa.pl/bp-michal-janocha

Prezentowana ikona: autor – Orest Rabyk, 2012, deska, lewkas, tempera, złoto.

 

Wszystkich uczestników spotkań edukacyjnych obowiązuje:

  • zakrywanie nos i ust (maska)
  • dezynfekcja rąk
  • zachowanie odległości i siadanie tylko na wyznaczonych krzesłach
  • wpisywanie się na listę obecności i podanie danych kontaktowych ma wypadek zakażenia wirusem COVID 19

/em

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Muzeum Archidiecezji Warszawskiej #archidiecezja warszawska

Podobne artykuły

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej