"Dziękuję Bogu za Prymasa Tysiąclecia" - wywiad z ks. Jerzym Jastrzębskim

2021/02/22
IMG 20210222 094513 v2

Ks. Jerzy Jastrzębski, członek komitetu przygotowującego beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego w rozmowie z Marcinem Sułkiem opowiada o inicjatywach związanych z Prymasem Tysiąclecia a także wystawie "Rodzina Bogiem silna".

Marcin Sułek: Szczęść Boże, Księże doktorze to kolejna nasza rozmowa, ale tym razem na łamach naszego portalu e-civitas.pl. Jest ksiądz autorem kilku książek wśród nich: “Paragraf w sercu. Kardynał Stefan Wyszyński o miłości i sprawiedliwości społecznej”, płyt CD zawierających “Pakiet dla rodziny Prymasa Tysiąclecia” oraz “Pakiet dla państwa Prymasa Tysiąclecia” a także jest ksiądz cenionym rekolekcjonistą. Mam przyjemność współpracować z księdzem przy okazji spotkań, konferencji poświęconych Prymasowi Tysiąclecia.

Jerzy Jastrzębski: Dziękuję Bogu za Prymasa Tysiąclecia. Jak Mojżesz przeprowadził Izraela przez Morze Czerwone, tak kard. Wyszyński przeprowadził nas przez morze czerwonego komunizmu. Dziś żyjemy w wolnej i demokratycznej Polsce i to jest łaska Boga, ale i wynik wielkiego trudu wielu ludzi kochających Boga i Polskę. Pośród tej grupy wiodącą postacią z pewnością jest kard. Stefan Wyszyński. On nas uczy sztuki mądrego myślenia o człowieku, rodzinie, narodzie i państwie. Prymas żył 80 lat i z tego 60 lat w nadzwyczajnym czasie zaborów, obu wojen światowych, komunizmu - był uwieziony za to, że mówił odważnie prawdę w imieniu tych, którym kazano milczeć. Prymas kochał Boga i Polskę i każdego człowieka a jego życie było piękne i godne naśladowania. Cieszę się, że Civitas Christiana niestrudzenie w wielu miejscach promuje postać Prymasa Tysiąclecia, także pośród dzieci i młodzieży. To znak, że Civitas Christiana ma dalekosiężne i odważne cele a przy tym potrafi jej realizować.

M.S.: Podczas sesji Akademii Kozłowieckiej organizowanej przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, gdzie wygłosił ksiądz referat nt. „Co łączy kardynała Stefana Wyszyńskiego z orędziem fatimskim i przesłaniem św. s. Faustyny? Skąd taki temat?

J.J.: Tak. Prymas Wyszyński jest postacią wielowymiarową. Trzeba go widzieć w kontekście epoki ale i to, że on przerastał swą epokę. Należy go stawiać obok św. s. Faustyny czy przesłania z Fatimy, bo posługa Prymasa przyczyniła się do przemiany świata. Nie było by Jana Pawła II, gdyby nie Prymas Wyszyński - jak sam stwierdził święty Papież z Polski.

M.S.: Należy Ksiądz do Komisji Teologiczno-Historycznej Archidiecezji Warszawskiej, która działa w ramach Komitetu przygotowującego beatyfikację kard. S. Wyszyńskiego i ponad 10 lat jest Ksiądz wykładowcą homiletyki i nauczania Prymasa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Proszę powiedzieć które ze słów Prymasa są dla Księdza najważniejsze?

J.J.: Jest ich dużo. Z pewnością te, że "sprawiedliwość zaślubiona z miłością" jest podstawą każdej wspólnoty: rodziny, pracy i w wymiarze państwa. Potrzeba jasnego określania naszych wzajemnych praw i obowiązków, ale i nie można zapomnieć, że ponad wszystko ma być miłość. Ta jedyna, prawdziwa Miłość płynąca z Najświętszego Serca Jezusa i dlatego paragraf musi być zawsze ukryty w sercu.

M.S.: Osobiście chciałem księdzu podziękować za zainteresowanie naszą wystawą Rodzina Bogiem Silna, która poświęcona jest nauczaniu Prymasa Tysiąclecia o rodzinie. Dzięki księdzu pojawiała się ona w wielu miejscach w Polsce…

J.J.: To wielka radość móc pokazać w różnych miejscach przesłanie Prymasa Tysiąclecia. Zawsze kiedy głoszę konferencje czy rekolekcje pokazuję tę wystawę.  Czyniłem to np. podczas wykładów dla katechetów z diecezji włocławskiej, (Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku, Konin, Zduńska Wola, Uniejów na jubileuszu Ładu Bożego), w największej warszawskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, podczas Kursu Zacheusza - kursy z katolickiej nauki społecznej organizowanym przez Wspólnotę Emmanuel czy jesienią 2020 roku podczas rekolekcji dla parlamentarzystów. Niedługo - jak Bóg da- poprowadzę rekolekcje w Bydgoszczy i tam też wezmę wystawę.

M.S.: Ostatnim dodam zaszczytnym miejscem, gdzie była prezentowana wystawa towarzysząc rekolekcjom to Pałac Prezydencki.

J.J.: Tak, na początku Wielkiego Postu w kaplicy Pałacu Prezydenta RP wygłosiłem rekolekcje inspirowane nauczaniem Prymasa Tysiąclecia. Ogromne przeżycie i radość. Proszę o więcej mnie nie pytać. Powiem tylko tyle, że nie tylko uczestnicy rekolekcji, ale i goście z Polski i z zagranicy z uznaniem oglądali wystawę o rodzinie przygotowaną przez Civitas Christiana. Niektórzy robili zdjęcia i przekazywali je dalej. To wielka radość, że ta wystawa jest niczym ziarno rzucone w ziemię. Oby wydało obfity plon.

M.S.: Bardzo dziękuje za rozmowę i liczę na dalszą owocną współpracę.

Osoby, które chciały by zapoznać się z nasza wystawą zapraszam na naszą stronę: http://civitaschristiana.pl/wp-content/uploads/2016/05/RODZINA-BOGIEM-SILNA-.pdf a osoby, które chciały by zorganizować powyższa wystawę zachęcam do kontaktu: msulek@civitaschristiana.pl

 /ut

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Wyszyński #Prymas #Rodzina bogiem silna #wystawa
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej