Działalność w sferze pokoju i pojednania

2020/11/3
dmk

Dom Pojednania i Spotkań im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego został założony w 1992 r. przez Gdańską Prowincję Franciszkanów jako ośrodek spotkań międzynarodowych oraz placówka kształceniowa Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Dom uzyskał osobowość prawną w wymiarze prawa kościelnego oraz państwowego. DMK pełni rolę tzw. jednostki centralnej Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, czyli ośrodka spotkań PNWM, a także ośrodka szkoleniowego dla koordynatorów wymiany.

W dziedzinie międzynarodowej prowadzone są tu także działania na rzecz młodzieży w krajów Europy Wschodniej, programy wielonarodowe, programy wolontariatu, a także działania w sferze kultury i dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego.

W DMK zatrudniona jest wykwalifikowana kadra pedagogiczna, przygotowana merytorycznie, metodycznie i językowo do pracy w sferze międzynarodowej wymiany młodzieży. W ramach prowadzonych programów współpracują również ze specjalistami w dziedzinie: historii, edukacji obywatelskiej, dziennikarstwa, muzyki, kultury. Zapraszani są też świadkowie historii oraz nauczyciele akademiccy.

Od 2012 w domu na stałe mieszka trzyosobowa wspólnota franciszkańska, której duchowe centrum działalności stanowi kaplica z Najświętszym Sakramentem. Dom św. Maksymiliana jest zatem również miejscem rekolekcyjnym i ośrodkiem formacji duchowej, w którym organizowane tematyczne rekolekcje weekendowe, współpracując przy tym z gronem doświadczonych liderów formacji duchowej. Prowadzimy kierownictwo duchowe oraz szkolenie liderów formacji duchowej. Stanowimy zaplecze dla franciszkańskiego duszpasterstwa akademickiego San Damiano działającego w ramach Ruchu Światło-Życie. Prowadzimy duszpasterstwo rodzin w ramach Domowego Kościoła.

Aktualnie DMK może pochwalić się kilkoma projektami. Powstała m.in. gra miejska pt. „Zwiedzanie Gdańska online”, którą przygotował zespół pedagogiczny DMK. Jest ona przykładem tego, jak uatrakcyjnić polsko – niemieckie spotkanie młodzieży. Opracowali “Fikcyjne biografie”, czyli kreatywną formę warsztatów historycznych, która sprawdzić się ma zarówno podczas polsko–niemieckiej wymiany młodzieży, jak również podczas lekcji historii w szkole.

Jak wspomniano wyżej, w Domu tym prowadzone są rekolekcje – aktualnie DMK stawiło czoła braku możliwości organizowania ich w trybie stacjonarnym i obywać się będą online poprzez platformę Zoom. Najbliższe to „Rycerze w kapciach. Rekolekcje o wierze dla mężczyzn”, które odbędą się 6. listopada.

Zapraszamy do odwiedzenia strony dmk.pl

/mg

Gawronski

Mateusz Gawroński

Dziennikarz, członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej