Bp Jeż: "obojętność religijna zaczyna bardzo mocno nam doskwierać"

2021/10/26
1525776572
Źródło: niedziela

Bp Andrzej Jeż podczas brefingu w Rzymie powiedział, że obojętność religijna wśród młodego pokolenia jest wielkim wyzwaniem, stojącym dziś przed Kościołem. Biskup tarnowski przedstawił spostrzeżenia czwartej grupy polskich biskupów przybywających do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum. 

To jest obojętność, która ma wymiar metafizyczny. Obojętność na tematy religijne nie pozwala nam, pomimo zaangażowanych form duszpasterstwa młodzieży, na nawiązanie relacji z młodym pokoleniem. Myślę, że jest to bardzo duże wyzwanie stojące przed Kościołem. Gdzie znaleźć punkty wspólne, gdzie można znaleźć pas transmisyjny do młodego pokolenia, jeżeli obojętność religijna powoduje, że nie mamy punktów zaczepienia do ewangelizowania? – pytał bp Jeż

Biskup Andrzej Jeż zwrócił uwagę, że do tej pory zjawisko obojętności religijne było dostrzegane przede wszystkim na Zachodzie. Obecnie jest coraz mocniej zauważane na gruncie polskim. Jednocześnie podkreślił, że zmieniło się zaangażowanie świeckich w życie Kościoła. Obecnie w parafiach mamy wiele grup formacyjnych i modlitewnych co może powodować napięcia ze strony pasterzy. Kapłani mogą być zaskoczeni tą aktywnością i obawiać się, że utracą prymalną rolę pasterza w kierowaniu daną wspólnotą. 

Biskup Jeż odnosząc się do ochrony życia zapewnił, że Kościół będzie zawsze głosił prawo człowieka do życia i "ochronę życia od naturalnego poczęcia aż do naturalnej śmierci". Wśród wyzwań dla Kościoła w Polsce wymienił coraz częstsze problemy Polaków ze zdrowiem psychicznym, które dotykają już "około 30 procent młodych ludzi". Odpowiedzią Kościoła mają być specjalistyczne poradnie działające w ramach parafii. –

Ale wydaje mi się, że problem sięga głębiej: struktury ontycznej człowieka i jego duchowości, bowiem oderwanie od Boga powoduje, że człowiek nie jest w stanie poradzić sobie sam ze sobą w wymiarze różnych wyzwań, które go dotykają - podkreślił hierarcha. 

 

Źródło: niedziela.pl

/ut

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#bp Andrzej Jeż #Kościół #młodzież #pro-life
© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej