Odbyła się XIX edycja Akademii Kozłowieckiej

2025/03/26
CCH 3423
Fot. Aleksandra Bilicka

Śmiało stwierdzamy, że wraz z pierwszą tegoroczną Akademią Kozłowiecką przywitaliśmy wiosnę. XIX edycja Akademii odbyła się 22 marca w iście wiosennej aurze uroczej Kozłówki. Zgodnie z tradycją, rozpoczęliśmy w Kaplicy Pałacowej Mszą Św. pod przewodnictwem ks. dra Krzysztofa Stoli, asystenta oddziału lubelskiego Stowarzyszenia. Pozostało z nami przesłanie wygłoszone podczas homilii nawiązujące do przypowieści o Synu Marnotrawnym.

Po uczcie duchowej, uczestnicy udali się do Sali Teatralnej Muzeum Zamoyskich. Powróciliśmy tematycznie do bezwzględnie ważnych rozdziałów walki o niepodległość, o Kościół i wiarę podjętą przez odważnych kapłanów, patriotów, niezachwianych w wierze i oddaniu Ojczyźnie. Historię lat okupacji komunistycznej przypomniał film: „Kościół katolicki w Polsce w latach 1954 – 1956. Cz. II”. Z wielką radością powitaliśmy i posłuchaliśmy autora filmu, reżysera Pawła Woldana. Po projekcji każdy był poruszony historiami dzielnych kapłanów, którzy cierpieli, modlili się i walczyli. Oddając zdrowie i życie za Boga, za Polskę, prześladowani, lecz nieugięci i niezłomni. Wiele wątków odnosiło się do Prymasa Wyszyńskiego, który w tych trudnych latach ratował Kościół, realizował Boży plan dla naszej ojczyzny. Nie zabrakło w rozważaniach Pawła Woldana odniesienia do współczesnych czasów, kiedy znów atakowany jest Kościół, kiedy blokowane są inicjatywy religijne i ukazywanie prawdy, również tej historycznej, a szerzą się szkodliwe ideologie realizowane cynicznie zgodnie z założeniami „cywilizacji śmierci”. Tym głośniej powinno brzmieć nauczanie bł. Stefana Wyszyńskiego, św. Jana Pawła II oraz powinien być ukazywany heroizm wojowników wolności, wiary i prawdy.

Kolejnym gościem XIX Akademii Kozłowieckiej był dr Robert Zadura, który zaprezentował cztery wielkie postaci Kościoła Polskiego: św. Maksymiliana Kolbego, św. Jana Pawła II, bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Jerzego Popiełuszkę. Wskazał na praktykowaną przez nich duchowość maryjną i oddanie Matce Bożej,
o podobieństwach życiowych losów, niezwykłej pokory i miłości względem bliźnich. Wystąpienie dra Zadury było niezwykle dynamiczne i połączone z prezentacją multimedialną, którą uczestnicy spotkania mogli obejrzeć jako pierwsi.

Odnosząc się do współczesności, wzbogaceni wiedzą historyczną i jej ogromnym znaczeniem, zarówno pod kątem naszych korzeni, tożsamości, ale również dla zrozumienia procesów zachodzących dzisiaj, staramy się szukać sposobów i podpowiedzi u wielkich postaci. Dzięki takim wydarzeniom jak Akademia przypominamy spuściznę wielkiego Prymasa Tysiąclecia i innych kałanów. Bóg Honor Ojczyzna – to patriotyczne zawołanie motywuje, by przywoływać tych, którzy za tymi słowy się kryli i nimi żyli. W patriotyzmie odczuwamy niewątpliwie łączność duchową z Bogiem. Słyszmy i mówimy, że bez Kościoła, bez wiary nie byłoby Polski. Bez Ojczyzny nie byłoby patriotyzmu. To jest nierozerwalny łańcuch i fundament, a nasza ojczyzna to wspólnota z wartościami, potężnym zapleczem i doświadczeniem historycznym, które nie raz doświadczało prób wyrugowania Boga z naszego życia. To się nie udało. Tak ważnym zatem jest poruszanie tematów związanych z duchowością przywołując świadectwa wielkiego patriotyzmu.

Tę duchową łączność zapewnił nam ks. dr Krzysztof Stola, który podjął się wyjaśnienia, czym jest pielgrzymowanie i jakie znaczenie ma Rok Jubileuszowy, odbywający się pod hasłem "Pielgrzymi nadziei". Ks. Krzysztof wskazał, pielgrzymkę warto podjąć nie tylko taką, która jest odległa terytorialnie, ale również taką w głąb naszej duszy, która pozwala nam odkryć samych siebie, słuchać z uwagą Słowa Bożego i tym Słowem żyć. Niech to przesłanie pozostanie w naszych sercach.

Cieszymy się również niezmiernie z prezentu, ofiarowanemu lubelskiemu oddziałowi Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", w postaci obrazu nawiązującego do obecności Prymasa Wyszyńskiego w Kozłówce. Autorką dzieła jest Anna Fic-Lazor, wieloletnia dyrektor Muzeum Zamoyskich, członek Stowarzyszenia. Ten obraz zwiedził już nie jedno miejsce w Polsce, m.in. podczas prezentacji wystawy „Pater Patriae”, prezentowanej również w oddziale lubelskim.

Kolejna, dwudziesta, edycja Akademii Kozłowieckiej odbędzie się 7 czerwca.

 

/ab

Magdalena Szymaszek Naumiuk kwadrat

Magdalena Szymaszek-Naumiuk

Koordynator projektu Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Lublinie, dziennikarz radiowy, członek Lubelskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#akademia kozłowiecka #ks. dr Krzysztof Stola #Civitas Christiana Lublin #Muzeum Zamoyskich w Kozłówce #Paweł Woldan #Historia Kościoła #dr Robert Zadura #galeria
Nowość

Setne wydanie kwartalnika Civitas Christiana pt. "Tysiac lat Korony Polskiej. 1025-2025" już jest!

Książki w IwPAX
Przetrwać burzę. Życie wiarą w czasach kryzysu
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej