
Prawie 60 mszy św. dziękczynnych za życie i posługę Prymasa Stefana Wyszyńskiego z prośbą o jego rychłą kanonizację, wystawy, projekcje filmowe, konferencje, spotkania z młodymi w szkołach, a nawet spacer śladami Błogosławionego, złożą się na obchody Pierwszego Święta Patronalnego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Dzień Patrona został ustanowiony na 28 maja – liturgiczne wspomnienie bł. Stefana kard. Wyszyńskiego. Jest on patronem organizacji od 2013 r., ale po raz pierwszy obchodzony będzie, w niemal wszystkich oddziałach, dzień modlitwy i spotkania z tym wielkim kapłanem i Polakiem.
W różnych miejscach w kraju, gdzie są członkowie Civitas Christiana, celebrowane będą msze św., odbywać się będą konferencje i spotkania. Na przykład w Kielcach zaplanowany jest wykład o społecznym nauczaniu Prymasa, w Boćkach o kard. Wyszyńskim jako duchowym przywódcy i wizjonerze, w Bielsku-Białej o wizycie ks. Prymasa w Sanktuarium Maryjnym w Rychwałdzie k/ Żywca, we Wrocławiu „Polska Prymasa Wyszyńskiego”, w Opolu „Non Possumus – umieć powiedzieć NIE jak Kardynał Wyszyński”. Odbywać się będą też projekcje filmowe. W Lublinie pokazany zostanie obraz „Jan Paweł II i Prymas Stefan Wyszyński”, w Krośnie i Kolbuszowej „Jako w niebie, tak i w Komańczy", a w Częstochowie „Ojciec i Pasterz”. W Płocku i Lublinie otwarte zostaną wystawy poświęcone Błogosławionemu.
Na program Święta Patronalnego złożą się także rozmowy z młodymi. W Wolsztynie mowa będzie o przesłaniu kard. Wyszyńskiego do młodzieży, a w Lublinie uczniowie odbędą spacer śladami Prymasa Wyszyńskiego.
Modlitwa dziękczynna za Prymasa Wyszyńskiego i o jego kanonizację, a także za Stowarzyszenie w Święto Patronalne trwać będzie także poza granicami. W Ostrej Bramie w Wilnie mszy św. przewodniczyć będzie asystent Oddziału w Częstochowie, ks. Ryszard Umański.
Przygotowania
Do pierwszego Święta Patronalnego Stowarzyszenie przygotowywało się od początku 2025 r. Odbyły się cztery spotkania regionalne w cyklu „Z bł. Stefanem kard. Wyszyńskim w nowy czas”, w czasie których rozważane było nauczanie społeczne Prymasa Tysiąclecia oparte na jego tekstach z książki „Miłość i sprawiedliwość społeczna”. Podjęte zostały tematy trzech zasad ogólnych - dobra wspólnego, prymatu osoby i solidarności.
Program regionalnych spotkań obejmował mszę świętą, konferencję z udziałem Anny Rastawickiej - świadka życia i posługi Prymasa Wyszyńskiego - oraz przedstawicieli „Civitas Christiana” z rozważaniami dotyczącymi katolickiej nauki społecznej.
Mszom św. celebrowanym z dziękczynieniem za kard. Stefana Wyszyńskiego, o jego rychłą kanonizację, za Ojczyznę i Stowarzyszenie przewodniczyli księża arcybiskupi i biskupi.
23 i 24 maja Stowarzyszenie odbyło swoją 45. Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę, do miejsca szczególnie bliskiego ks. Prymasowi, gdzie zawierzał siebie, Kościół, Polskę i świat. Wzięło w niej udział ponad tysiąc osób.
Pierwsze Święto Patronalne
Przeżywane 28 maja Święto Patronalne to dla środowiska Civitas Christiana dzień wspólnego świętowania w wymiarze ogólnopolskim, czyli wszędzie tam, gdzie są członkowie Stowarzyszenia. Sławomir Józefiak, przewodniczący Rady Nadzorczej, podkreślił:
Kard. Stefan Wyszyński, obok św. Jana Pawła II, jest najważniejszym duchowym przywódcą XX wieku dla Kościoła, dla Polski i dla Polaków. Papież Jan Paweł II powiedział o nim: Opatrzność daje takiego Prymasa raz na tysiąc lat. To właśnie Prymas Tysiąclecia przeprowadził Kościół w Polsce przez najtrudniejszy czas komunizmu, ponosząc ofiarę więzienia za swoją heroiczną postawę wobec władz komunistycznych. Dziś, po ponad czterdziestu latach od jego śmierci, jest dla nas nadal ważnym wzorem w życiu społecznym i narodowym, a przede wszystkim osobistym. Dla Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” bł. Prymas jest wzorem, programem i inspiracją w podejmowaniu naszej działalności.
Kamil Sulej, prezes zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wskazał:
Współczesny świat potrzebuje świadków Jezusa. Prymas Tysiąclecia uczy nas, w jaki sposób możemy się nimi stać.
Zaznaczył, że kardynał daje receptę lepszego życia społecznego, uczy nas podejmowania decyzji, budowania relacji i brania odpowiedzialności: „to wartości, których współcześnie potrzebujemy na każdym etapie życia. Jednak to, co najważniejsze w nauczaniu prymasa, to bezgraniczne szukanie w drugim człowieku prawdy i dobra”.
Zwieńczeniem „nowego czasu z bł. Stefanem kard. Wyszyńskim” dla Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” będzie propozycja pielgrzymki do Rzymu ze szczególną modlitwą w Bazylice Santa Maria in Trastevere na Zatybrzu (Matki Bożej na Zatybrzu), która była kościołem tytularnym (rzymskim kościołem) Prymasa Wyszyńskiego.
/ab