Większość rzeczy w życiu można poznać czy zrozumieć dopiero wtedy, kiedy się ich doświadczy. Dobra relacja, świadectwo, konferencja, zdjęcia czy film mogą nas oczywiście do czegoś zainspirować, jednak to DOŚWIADCZENIE jest kluczowe. Podobnie jest z wiarą.
Spotkanie
Pod koniec sierpnia 2021 roku, w Kokotku, odbył się kolejny Festiwal Życia. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią ponownie udało się spotkać fizycznie. Tydzień wspólnej modlitwy, konferencji, Mszy świętych, warsztatów, koncertów i różnych atrakcji za nami. Spotkanie młodzieży w plenerowym charakterze upłynęło uczestnikom w deszczowej aurze, co było zapowiadane już przed festiwalem, jednak to nie zniechęciło młodych, żeby przyjechać.
Co zachęca?
Festiwal Życia jest wydarzeniem ewangelizacyjnym. Przez cały tydzień podczas jutrzni, konferencji oraz Mszy świętych przekazywany jest ogrom treści, w tym wiele świadectw. Żeby móc je wszystkie dobrze przyswajać oraz by festiwal był atrakcyjny dla młodzieży, nie brakuje atrakcji , w tym i znanych nazwisk. Pierwszy wieczór w Kokotku, to zawsze impreza integracyjna, kolejne to koncerty. W ubiegłym roku na scenie przy Oblackim Centrum Młodzieży w Kokotku pojawili się Golec uOrkiestra, Owca, ks. Kuba Bartczak i Tau. Dwaj ostatni głosili również konferencję, podobnie jak Tomasz Samołyk, ks. Mirosław Tosza i inni.
Wydarzeniem, na które podczas festiwalu wszyscy czekają z niecierpliwością jest Bieg Festiwalowicza – bieg na krótkim dystansie: przez błoto, rowy melioracyjne, jezioro i inne przeszkody. Co ciekawe, niektórzy przyjeżdżają na cały festiwal tylko ze względu ten bieg.
Namiot adoracji
Jednak nie bez powodu mówi się, że najważniejsze wydarzenia dzieją się w ciszy. Jak relacjonował jeden z uczestników festiwalu: „Nad jeziorem ustawiony jest namiot adoracji, który jest ważnym punktem na mapie festiwalu, ponieważ tam cały czas, jest wystawiony Pan Jezus. Tam zawsze jest cisza. Jest to miejsce gdzie wszystkie treści, które rezonują, można sobie przemyśleć, można sobie je poukładać”.
Adoracja przez cały czas trwania festiwalu trwa 24 godziny na dobę. W tym roku przez pierwszą dobę, przy Panu Jezusie czuwały osoby z lokalnej wspólnoty Domowego Kościoła, a przez kolejne sami uczestnicy wydarzenia.
Ambitne plany
Jednym z punktów programu było nabożeństwo Słowa Bożego. Pół roku wcześniej, podczas planowania programu całego wydarzenia, padł pomysł, żeby w ramach nabożeństwa każdy uczestnik otrzymał własny egzemplarz Pisma Świętego. Plan śmiały, jednak możliwości zakupu kilkuset egzemplarzy Biblii były ograniczone. Jako organizatorzy nie byliśmy w stanie kupić aż tak dużego nakładu, więc pisaliśmy do wydawnictw, czy mogłyby nam sprzedać kilkaset egzemplarzy po preferencyjnej stawce. Pomimo kilku prób, nie udało się tego zorganizować. Jak się jednak okazało później, Bóg miał swój plan.
Bóg tak chciał
Nabożeństwo, wspomniane wcześniej miało odbyć się w festiwalowy wtorek o godzinie 16:00. Tego dnia, dokładnie o godzinie 14:50 jeden z organizatorów otrzymał telefon. Zadzwonił lider wspólnoty Domowego Kościoła, której członkowie adorowali Pana Jezusa w festiwalowym Namiocie Adoracji przez pierwsze 24 godziny. Przekazał informację, że jedna z pań z jego wspólnoty w namiocie zostawiła skrzynkę, a w niej około 200 egzemplarzy Ewangelii według świętego Łukasza – do wzięcia przez uczestników. Przekazał również, że pani ma w domu ich jeszcze więcej.
To nie mógł być przypadek. Po informacji ze strony organizatorów, że wezmą wszystkie i potrzebują ich za godzinę, właścicielka przygotowała je do wydania, a festiwalowi wolontariusze pojechali, żeby je odebrać. Pozostawało jeszcze pytanie – czy wystarczy dla wszystkich? W drodze powrotnej wolontariusze zadzwonili z informacją, że dodatkowych egzemplarzy jest około 300, czyli w sumie tyle ile było uczestników całego festiwalu.
Na kilkanaście minut przed rozpoczęciem nabożeństwa, do miejsca w którym się odbywało, trafiły wszystkie Ewangelie. Po przeczytaniu Słowa Bożego i wygłoszonej homilii, każdy z uczestników został pobłogosławiony przez kapłana Ewangelią i ze słowami „Przyjmij Ewangelię Chrystusa” wracał na swoje miejsce trzymając własny egzemplarz Dobrej Nowiny. Pozostało kilkanaście sztuk.
Bóg realizuje swoje obietnice
Zestawienie faktów – plany organizatorów i „przypadkowe” zorganizowanie 500 egzemplarzy Ewangelii na godzinę i 10 minut przed tym, kiedy były potrzebne nie zostawiają złudzeń – to był cud! Ale to nie wszystko. Ja, Marcin Szuścik, który dzielę się tą historią i pośredniczyłem w całym wydarzeniu, doświadczyłem w nim jeszcze jednego cudu.
Na tydzień przed festiwalem prywatnie zacząłem modlić się właśnie Ewangelią według świętego Łukasza. Postanowiłem, również, że po festiwalu kupię sobie podręczy egzemplarz właśnie tej Ewangelii. Bóg dał mi ich aż 500!
Zapraszamy w tym roku!
To, co wydarzyło się w trakcie festiwalu da się w pewnym sensie objąć liczbami i godzinami. Jednak podczas trwania festiwalu wiele osób doświadcza różnych nawróceń i cudów – każdy na swój sposób. Oczywiście najlepiej doświadczyć tego samemu. Historię czy przeczytany tekst, taki jak ten, szybko się zapomina. Doświadczenie zostajez nami na długo i ciężko je podważyć.
Już dzisiaj zapraszamy na kolejny Festiwal Życia, który odbędzie się w dniach 4 – 10 lipca 2022 roku, w Kokotku.
Szczegóły na stronie www.festiwalzycia.pl
Marcin Szuścik
/ut