Tomasz Nakielski: Synodalny „Impuls”

2021/11/12
cq5dam v2.thumbnail.cropped.1500.844
Źródło: Vatican News

Jednym z ulubionych tematów publicystycznych w Polsce w ostatnim okresie jest „podział”. Mowa tu oczywiście przede wszystkim o podziale politycznym czy partyjnym.  Niestety, nie jest to temat wydumany czy rozdmuchany, ale opisujący stan faktyczny. Tych linii „podziałowych” jest znacznie więcej. Czasem trudno rozsądzić czy mamy do czynienia z pożądanym pluralizmem czy raczej z okopanymi stronami jakiegoś destruktywnego sporu. Dlaczego o tym wspominamy? Żeby skonstatować, że warto zauważać inicjatywy, które próbują zachęcić nas, byśmy na moment wyszli z różnych „okopików” i zamiast strzelać do siebie, tak zwyczajnie pogadali. Takim wydarzeniem było  z pewnością forum świeckich w Kościele – Impuls.

W dniach 5-7 listopada na Jasnej Górze, jak zapowiadali organizatorzy, Rada KEP ds. Apostolstwa Świeckich, spotkało się grono osób świeckich i duchownych - przedstawicieli różnych eklezjalnych środowisk. Owym tytułowym impulsem było wezwanie papieża Franciszka do odpowiedzialnego zaangażowania w proces synodalny. Program obejmował wspólne modlitwy, panele dyskusyjne i świadectwa. Forum rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem  bp. Adriana Galbasa SAC bp. Pomocniczego Diecezji Ełckiej. Hierarcha odnosząc się do głównego tytułu inicjatywy, przypomniał, że impuls, to coś co pobudza do działania. A to właśnie aktywność, obok lęku, frustracji czy zdziwienia może być jedną z reakcji na zmieniającą się rzeczywistość. Wymienione reakcje mogą mieć wymiar jednostkowy, ale też wspólnotowy. Pewnie dlatego podczas otwarcia jeden z głównych organizatorów forum, p. Aleksander Bańka podkreślił rolę świeckich i ich odpowiedzialność za misję ewangelizacyjną Kościoła, ale również, przywołując znane powiedzenie o „śpiącym olbrzymie”, na niewykorzystany potencjał laikatu. Zwrócił tez uwagę na ważność umiejętności wzajemnego słuchania - wewnątrz jednego Kościoła – ale przez różne środowiska, które mogą inaczej rozkładać akcenty i mieć nieco inne wizje jego posługiwania. Myśl prof. A. Bańki dopełnił w późniejszej debacie red. T. Terlikowski. Jako zasmucający podał fakt, że zanikła sztuka debatowania, bo trudno zaliczyć do niej dyskutowanie we własnym gronie. W wykładzie inauguracyjnym ks. dr Grzegorz Strzelczyk przedstawił teologiczne fundamenty roli świeckich w Kościele. Świecki to człowiek który jest wierzący i przyjął sakramenty inicjacji chrześcijańskiej – mówił wykładowca – a więc chrześcijanin jest w punkcie wyjścia świeckim. Święcenia kapłańskie są zatem wtórną tożsamością. Niezwykle ważne było podkreślenie, że niezależnie od posługi, miejsca czy funkcji w Kościele, wszyscy winni tworzyć wspólnotę uczniów Chrystusa. Wydaje się, że pytanie tytułowe wykładu ks. dr. Strzelczyka: „Kim naprawdę są świeccy w Kościele” stanowiło oś rozważań we wszystkich punktach programu – czy były to debaty, wykłady czy świadectwa.

 Nie sposób w krótkim tekście omówić wszystkie punkty niezwykle bogatego i zróżnicowanego programu. Samo wymienienie nazwisk i nazw środowisk zajęłoby sporo łamów. Zapis wydarzenia można bezproblematycznie obejrzeć w Internecie. Cieszy, że w jednym przedsięwzięciu wzięli udział m.in. Zbigniew Nosowski, Tomasz Terlikowski, Jacek Pulikowski czy Jacek Weigl. Na plus należy zauważyć, że świeckim towarzyszyli wspomniany bp Adrian Galbas, bp Andrzej Przybylski czy bp Artur Ważny.

Każde tego typu spotkanie ma pewien potencjał intelektualny, eklezjalny czy integracyjny. Czy „Impuls” będzie in plus? Czas pokaże. I Synod…

/uk

MDK5278 kwadrat

Tomasz Nakielski

Członek Rady Nadzorczej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Członek Redakcji „Społeczeństwa”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Forum Impuls #Kościół #świeccy
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej