Krzysztof Niemczyk v2

Krzysztof Niemczyk

Finalista Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Członek Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Kleryk seminarium we Wrocławiu.

Niemczyk: Zapalić światło
2024/4/8

Czemu właściwe służą te „lampki na monety” w kościołach, po co właściwie się je zapala? Napotykamy je w większości świątyń różnych denominacji chrześcijańskich. Nie są to jakieś skarbonki, lecz przepełnione duchem modlitwy drobne szczególiki kościołów, kt…

Niemczyk: Konflikt z inteligencją
2024/3/25

Bez wątpienia wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji może pociągnąć ludzkość do konfliktu.

Niemczyk: W czyich rękach?
2024/3/12

Ilość Oscarów, jaką otrzymał w tym roku Oppenheimer, nie jest raczej zaskakująca dla tego, kto miał okazję widzieć już ten film. Chociaż od premiery upłynęło całkiem sporo czasu, to wraz z wczorajszą galą rozdania statuetek znowu fabuła powróciła na usta,…

Edukacja dobrem wspólnym
2024/3/4

Zastanawiające bywa, dlaczego Ojciec Święty tak często zwraca się bezpośrednio do młodzieży właśnie z pozycji ojca formującego młode pokolenie. Chociaż żadna z encyklik czy adhortacji papieża Franciszka nie jest skupiona wyłącznie na temacie wychowania, t…

Niemczyk: Rola Pileckiego w Bitwie pod Grunwaldem
2024/2/26

Może to będzie dla kogoś zaskoczeniem, że Rotmistrz Pilecki nie brał udziału w tej bitwie, chociaż po reformie systemu edukacji nie dla wszystkich pozostanie to takie oczywiste.

Niemczyk: Przeczuwam, że…
2024/2/13

Samo subiektywne odczucie którejś ze stron, ze względu na wewnętrzny imperatyw, jest raczej mało rozsądne, a jednak wciąż w jakiś sposób racjonalne. Czy jednak istnieje zasadna granica użycia przeczucia? Czy da się uniknąć tej zwodniczej tendencji?

Niemczyk: Łatwiej, gdy jest prościej
2024/1/29

Obecne podziały w samym Kościele nie są aż tak straszne, skoro w średniowieczu było kilku antypapieży, a kardynałowie wzajemnie się zwalczali? Drugie stanowisko w tej kwestii było tylko stwierdzeniem, że historia kołem się toczy. To jest gorzej, czy nie?

Niemczyk: Blue life
2024/1/15

Ponoć dziś jest ten najtrudniejszy psychicznie dzień w roku – Blue Monday. Chociaż zjawisko uważa się za pseudonaukową bańkę, to jednak warto pochylić się nad samym smutkiem, a właściwie czymś głębszym, na pozór weltschmerza.

Niemczyk: Neomistycyzm
2023/12/21

Europa wciąż głodna jest wiary, jednakże nie potrafi tego pierwotnego pragnienia karmić tym, co podtrzymywało jej istnienie przez tysiące lat.

Niemczyk: Tośmy dostali prezent...
2023/12/21

Nie dziwi, że wokół najnowszego dokumentu Dykasterii Nauki Wiary, po wstępnych doniesieniach o jego treści, rozgorzała wielka dyskusja i zapanował ogromny lęk.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej