Wielka przebudowa świata? Już jest nowy numer kwartalnika „Civitas Christiana”

2022/05/19
MDK6399
Fot. Marta Karpińska

Właśnie ukazał się drukiem najnowszy numer kwartalnika „Civitas Christiana”, poświęcony geopolityce i zachodzącym obecnie w świecie znaczącym zmianom.

Ostatnie tygodnie, trwająca eskalacja wojny na Ukrainie i dynamiczne procesy obserwowane w różnych częściach świata skutecznie pozbawiają złudzeń co do wiarygodności upowszechnianej przez lata teorii o "końcu historii". W rzeczywistości historia dzieje się na naszych oczach. – zauważa we wstępie Maciej Szepietowski, redaktor naczelny kwartalnika, i podkreśla: Żyjemy zatem w obliczu wielkiej przebudowy świata, a jej dynamika stawia przed nami wymagania. Sama informacja (…) już nie wystarcza. Potrzebna jest też wiedza, również ta, która płynie z naszej historii, oraz kompetencje.

Nad problemem, utraconych przez lata dobrobytu, umiejętności niezbędnych do przetrwania w dobie zbliżającego się kryzysu pochylił się w tekście zatytułowanym Na Zachodzie bez zmian? Mateusz Zbróg. Prof. Ronald Rychlak w rozmowie z Maciejem Szepietowskim poruszył temat zagrożeń związanych z dezinformacją, spotęgowanych przez media społecznościowe. Z kolei Marcin Bąk odniósł się do nieumiejętności korzystania przez ludzkość z lekcji jakie daje jej historia.

W numerze nie zabrakło artykułów związanych z tematyką wojny za naszą wschodnią granicą. Piotr Ewertowski przedstawił chińskie spojrzenie na tę wojnę. Grzegorz Górny opisał, toczący się równolegle z wojną, spór religijny wewnątrz ukraińskiej cerkwi prawosławnej. O bieżącej sytuacji Kościoła katolickiego opowiedział w rozmowie z Piotrem Sutowiczem biskup diecezji kijowsko-żytomierskiej Witalij Krywicki. Natomiast ks. Piotr Stępień rozważał implikacje polityczne zawierzenia przez papieża Franciszka Rosji oraz Ukrainy Niepokalanemu Sercu NMP.

Wśród artykułów znalazł się także tekst Janusza Parady Polskie kompleksy, w którym autor stawia tezę, że tytułowe kompleksy wciąż niszczą polską psychikę i szuka recepty na to, jak przywrócić Polakom zdolność właściwej oceny samych siebie i otaczającego ich świata.

Drukowane, bezpłatne egzemplarze kwartalnika można otrzymać w redakcji oraz w oddziałach Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, a wersję elektroniczną pobrać ze strony: e-civitas.pl.

Już na portalu:

Na Zachodzie bez zmian? 
„Dezinformacja działa szczególnie dobrze, czerpiąc z naturalnych skłonności słuchacza” 
O święta naiwności! 
Historyczne zawierzenie, które połączyło cały Kościół 
„Spotkania Jasnogórskie” Jana Dobraczyńskiego… i nasze 
Zimna wojna religijna 
Wolontariusz Pana Boga 
"Powołany". Wywiad z Janem Sobierajskim 
By myśleć twórczo 
"Pisma Geopolityczne" Eugeniusza Romera

 

/mdk

 

1 ppok20220620 0005

Marta Karpińska

Dziennikarz i fotograf, redaktor naczelna kwartalnika "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Piotr Ewertowski #prof. Ronald Rychlak #Mateusz Zbróg #Piotr Sutowicz #papież Franciszek #Janusz Parada #ks. Piotr Stępień COr #Grzegorz Górny #kwartalnik Civitas Christiana #Powołany #Jan Sobierajski
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej